Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

Wydarzenia: Dzień Flagi RP

Przygotowania

Bp Muskus: ostatni etap duchowych przygotowań do ŚDM

 fot. ŚDM Kraków 2016 / krakow2016.com

„Tegoroczne orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży otwiera ostatni rok przygotowań do międzynarodowego spotkania młodych w Krakowie” – uważa bp Damian Muskus OFM. Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 odczytuje w nim również wskazówki dla gospodarzy tego wydarzenia.

 

„Z każdego słowa w tym dokumencie przebija troska o młodych, którzy są narażeni na oddziaływanie „kultury tymczasowości”. Tak odczytuję papieskie wezwanie do buntu przeciwko współczesnym tendencjom do banalizowania miłości” – komentuje hierarcha w rozmowie z KAI. Podkreśla on, że Ojcu Świętemu zależy na tym, by przekonać młodych, iż klucz do życia spełnionego i szczęśliwego leży w ich rękach i tylko od nich samych zależy, czy uczynią krok w stronę Chrystusa, czekającego na nich z miłością, która nigdy nie zawodzi.

„Papież traktuje młodych poważnie i ufa im, gdy mówi: „Wy ludzie młodzi jesteście dzielnymi odkrywcami!”. Nie zasypuje ich zakazami, ale zachęca, a nawet przynagla, by weszli na drogę odkrywania chrześcijaństwa jako fascynującego planu na życie” – ocenia bp Muskus. Według niego, w ten sposób pokazuje, że – wbrew lansowanym w różnych środowiskach opiniom – pedagogika Kościoła jest pozytywna, a nie opresyjna. „Polega na tym, by zachęcać do wytrwałych poszukiwań i ukazywać pozytywne wzorce. Nie jest systemem zakazów i nakazów, ale dialogiem, uważnym wsłuchiwaniem się w pytania zadawane przez młodego człowieka” – uważa.

Bp Muskus odczytuje tegoroczne orędzie także jako bezpośrednie zaproszenie do Krakowa – stolicy Bożego Miłosierdzia. „Od początku byłem przekonany, że papież zaprosił młodych do Krakowa, bo wie, że właśnie tutaj będą mogli spotkać się z bezwarunkową miłością Boga, która jest odpowiedzią na ich poszukiwania, niepokoje i pragnienie szczęścia” – mówi koordynator przygotowań do ŚDM w Krakowie. Papież życzy młodym, aby spojrzenie Chrystusa, pełne miłości, towarzyszyło im przez całe życie. „Czytając te słowa, mam przed oczami obraz „Jezu, ufam Tobie” z krakowskich Łagiewnik. Spotkanie z Jezusem Miłosiernym to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować młodzieży świata. Ufam, że młodzi będą chcieli go przyjąć i zachowają w swoich sercach po to, by nieść go dalej” – podkreśla.

Biskup podzielił się także pierwszymi odczuciami młodych pracujących w Komitecie Organizacyjnym ŚDM 2016, którzy powitali orędzie z entuzjazmem. „Słyszę od nich: papież nas rozumie. Odczytują jego słowa jako wyraz wielkiej nadziei pokładanej w młodych ludziach, nadziei, która winna młodych inspirować, mobilizować i pociągać” – relacjonuje. Młodzież odkrywa w tegorocznym orędziu rady, jak przygotować się do spotkania w Krakowie. „Codzienna modlitwa, lektura Pisma Świętego, spotkania z najbardziej potrzebującymi i ubogimi - to są konkretne wskazówki, dzięki którym, z radością i odwagą, będą podążać drogą przygotowań do ŚDM 2016” – uważa.

W opublikowanym 17 lutego dokumencie papież Franciszek nawiązuje do przypadającej w tym roku trzydziestej rocznicy ustanowienia Światowych Dni Młodzieży, nazywając tę inicjatywę „opatrznościową i proroczą”. „Papież pokazuje młodym: zobaczcie, ilu młodych przed wami doświadczyło spotkania z Chrystusem w „wielkiej i gościnnej rodzinie” Kościoła. Zobaczcie, jak ich życie nabrało dzięki temu nowego sensu! Cóż mocniej, niż przykład uczestników wcześniejszych spotkań, może zachęcić młodzież do przyjazdu do Krakowa?” – podsumowuje bp Muskus.

Światowy Dzień Młodzieży odbywa się w tym roku pod hasłem „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8).

Źródło:
;