Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Wspomnienia

Bp Oder przy grobie Jana Pawła II: pamięć o nim nas zobowiązuje

biskup Sławomir oder fot. Vatican Media

Pamięć o św. Janie Pawle II nas bardzo zobowiązuje. On jest świadkiem i musimy pamiętać o tym jego świadectwie - powiedział ordynariusz gliwicki bp dr Sławomir Oder podczas Mszy św., której przewodniczył w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. 

 

Bp Oder przypomniał, że „Słowo Boże jest zawsze aktualne, zawsze żywe i zawsze adekwatne do sytuacji, którą przeżywamy”. Odnosząc się do pierwszego czytania z drugiego listu św. Pawła do Tymoteusza biskup gliwicki nawiązał do słów jego autora: „Pamiętaj na Jezusa Chrystusa, potomka Dawida!” (2 Tm 2, 8). „Myślę, że to dzisiejsze nasze spotkanie tutaj przy grobie św. Jana Pawła II jest okazją do tego, abyśmy rozpalili w nas owo pragnienie pamiętania, pamiętania o tym wielkim naszym rodaku, o świętym Papieżu. O świętym, który pozostaje w historii, w pamięci wielu z nas jako żywy obraz tego, z którym spotkaliśmy się, który dotykał nas swoim słowem, swoim przykładem” - mówił bp Oder.

W chrześcijaństwie to „pamiętanie” ma szczególne znaczenie w odniesieniu do zbawczej pamiątki śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które urzeczywistniają się w każdej Mszy św. „Św. Jan Paweł II był człowiekiem eucharystycznym. To znaczy ‘pamiętaj o Jezusie Chrystusie’ było u niego każdego dnia okazją do tego, aby przemieniać własne życie według tajemnicy, którą sprawował, którą przeżywał najbardziej głęboko i intymnie. To ona ukształtowała jego świętość” - zaznaczył bp Sławomir Oder. „Dla nas chrześcijan ostatecznym wzorem jest Jezus Chrystus. O Nim mamy pamiętać w naszym życiu” - dodał. 

Apostoł narodów podkreśla, że kwestia wiary nie jest sprawą ideologii. Jak podkreślił biskup gliwicki, „to nie jest gra słów czy żonglerka ideami. Dawaj świadectwo w obliczu Boga, byś nie walczył o same słowa. Ewangelia niesie zbawienie, niesie wyzwolenie człowieka”. W życiu „chodzi zatem o koherencję, o prawdę, o to czego doświadczamy, przychodząc tutaj do grobu św. Jana Pawła II, tego człowieka, który uczynił swoje życie pamiątką Eucharystii, pamiątką spotkania z Jezusem Chrystusem”. Ważne jest, „aby nasza troska o afirmację Ewangelii nie była walką ideologiczną, ale klarownym świadectwem jej zbawczej i odnowicielskiej mocy w naszym życiu”.

Centralne miejsce w dzisiejszej Ewangelii zajmuje pytanie o to, które przykazanie jest najważniejsze. „Stawia to pytanie człowiek wierzący, nie przeciwnik Chrystusa. Nie ma w tym pytaniu niczego prowokacyjnego, ale jest autentyczna troska o własne zbawienie, o sens tego, co robi, o to, kim jest” - mówił bp Oder. Podkreślił, że „odpowiedź Jezusa jest jednoznaczna: ‘Słuchaj, Izraelu’. Zrozumienie przez człowieka tego, co ważne, tego, co go zobowiązuje, zrozumienie tego, kim jest, nie jest możliwe bez osobistej relacji z Bogiem, który przemienia człowieka najpełniej i przemawia do Niego w Jezusie Chrystusie”. Często przypominał o tym św. Jan Paweł II. „Ewangelia nie jest tylko słowem i nie jest ideologią, ale jest słowem życia, kształtującym prawdziwego świadka zmartwychwstania i prawdziwego świadka miłości Boga do człowieka” - zaznaczył bp Sławomir Oder.

Na zakończenie biskup gliwicki zachęcił do modlitwy przy grobie Papieża Polaka - „człowieka, który żył Ewangelią i czerpał z niej inspirację dla swego życia, posłuchał Go i żył z Nim w przyjaźni i pamiętał w swoim życiu tajemnicę śmierci i zmartwychwstania, którą przeżywał w każdej Eucharystii”. „Módlmy się przez jego wstawiennictwo, abyśmy i my, wobec wyzwań świata byli ludźmi, którzy nie walczą o słowa, ale życiem potwierdzają zbawczą wartość słów Jezusa Chrystusa i są żywą pamięcią tajemnicy zbawienia przez Chrystusa” - podsumował.

Jak w każdy czwartek, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zgromadziła wielu uczestników. Mszę św. sprawowało ponad 70 kapłanów.

Źródło:
;