Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawla

Wydarzenia:

Pod oknem

Bp Robert Chrząszcz do społeczności Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem: Dbając o tężyznę ciała nie zapominajcie o rozwoju ducha

biskup robert chrząszcz fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Niech nigdy nie braknie wam sił i odwagi do przekraczania granic, do podejmowania nowych wyzwań i tego, by troszczyć się o rozwój duchowy – mówił bp Robert Chrząszcz w sanktuarium św. Antoniego z Padwy na Bystrem w Zakopanem, gdzie odprawiano Mszę św. z okazji 45-lecia Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.

 

W czasie homilii bp Robert Chrząszcz zwrócił uwagę na słowa „Nie bójcie się”, które Jezus wypowiada do uczniów w odczytywanym dziś fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza. – Jeśli będziemy trwać przy Chrystusie, nic nam nie grozi, bo On nie tylko mówi: „nie bójcie się”, ale On sam jest gwarantem naszego duchowego bezpieczeństwa – mówił krakowski biskup pomocniczy.

Biskup wyraził nadzieję, że w Szkole Mistrzostwa Sportowego dokłada się wszelkich starań, aby troszczyć się o „świątynię Ducha Świętego, jaką jest ciało każdego człowieka”. – Nie możemy zapominać, że ciało ludzkie jest śmiertelne, ale jemu także należy się szacunek i troska o rozwój – zaznaczał zwracają uwagę, że żadna ze skrajności nie jest dobra – ani lekceważenie, ani zbytnia gloryfikacja ciała.

Biskup przywołał świadectwo wiary, jakie dają swoimi zachowaniami sportowcy a także sportową metaforę użytą przez św. Pawła na opisanie drogi człowieka wierzącego. – Nasze życie jest olimpiadą – zmagamy się z przeciwnościami, grzechem, a naszym wieńcem laurowym jest zbawienie – mówił bp Robert Chrząszcz podkreślając, że wycofując się w połowie zawodów nie można liczyć na medal, dlatego ważne jest ukończenie biegu. – Dawanie świadectwa wiary podczas uprawiania sportu jest udziałem w dobrych zawodach, w których bieg zostanie ukończony, a wiara zostanie ustrzeżona; największym trofeum będzie wieniec życia, a więc zbawienie wieczne – dodawał.

– Sport może być jednym ze środków rozwijania relacji z drugim człowiekiem a przez to miejscem spotkania z Panem Bogiem – mówił i życzył, by dbając o tężyznę ciała nie zapominać o rozwoju ducha. – Niech nigdy nie braknie wam sił i odwagi do przekraczania granic, do podejmowania nowych wyzwań i tego, by troszczyć się o rozwój duchowy – podkreślił bp Robert Chrząszcz.

W czasie Mszy św. modlono się w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli oraz zmarłych absolwentów i pracowników szkoły. Biskup poświęcił także szkolny samochód, który ma służyć uczniom.

Źródło:
;