Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Książka

 fot. Łukasz Kaczyński Promocja książki bp. Rysia.

"Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła" - to tytuł nowej książki biskupa Grzegorza Rysia. We wtorek, 13 grudnia w Klubie Inteligencji Katolickiej na spotkaniu promocyjnym publikacji z jej autorem rozmawiali prof. Jacek Purchla, prof. Krzysztof Stopka i ks. prof. Jacek Urban.

Jak wskazali prelegenci spotkania bp Ryś okazuje się zarówno historykiem, jak i duchownym. "W tej książce biskup Ryś łączy ze sobą rzeczy, które inni boją się połączyć. Obiektywizm historyka z byciem prawdziwym synem Kościoła. Nie boi się tematów trudnych, których podjęcie uważa za swój święty obowiązek" - wskazał ks. prof. Urban.

Z kolei prof. Purchla przyznał, że bał się czy w omawianej publikacji o historii Kościoła, może on być sędzią w swojej sprawie. Jak jednak ocenił książka jest wyjątkowym świadectwem myślenia otwartego i podejmowania tematów tabu przez autora. Dodał, że bardzo istotne jest to, że pomimo iż pamięć i historia to dwie różne kwestie, to w książce bp. Rysia przepalatają się one ze sobą. "Ta książka pobudza do bardzo szerokiej refleksji w wymiarze pamięci, tożsamości i wyboru" - stwierdził.

Natomiast prof. Stopka zwrócił uwagę na bardzo rzetelne ujęcie wielu problemów dziejów Kościoła. "Książka pokazuje warsztat prawdziwego historyka. To, co mnie uderzyło to wnikliwe podejście do ewolucji instytucji Kościoła przez wieki" - ocenił.

Sam bp Ryś poprosił, by książkę czytać z otwartością, gdyż znajduje się w niej wiele przykładów w jaki sposób rozwijał się Kościół na przełomie dziejów. "Kościół nieraz do prawd dla nas oczywistych dochodził przez wieki - nie oceniajmy tamtych ludzi miarą naszego sumienia, bo wtedy robimy podstawowy błąd metodologiczny. Zakładajmy z wiarą, że Kościół rozwija się z Duchem Świętym" - mówił.

W swojej wypowiedzi dodał, że do historii, zwłaszcza jej trudnych momentów, trzeba umieć podchodzić z pokorą. "Kościół ma dość pokory, by przyjąć, że przez te 20 wieków był taki, jaki był. To by było przepiękne, żeby miał tą pokorę. Żeby przyjąć, że nie wszystko było w nim fantastyczne, że nie wszystko zawsze rozumiał, że nie wszystko było w nim święte. Ale to, że jest stanowi niesamowitą i największą wartość" - przyznał sam autor.

Książka "Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła" powstawała przez ostatnie 25 lat i stanowi pierwsze tak szerokie przedstawienie historycznego dorobku biskupa Grzegorza Rysia - biskupa pomocniczego Krakowa, cenionego historyka mediewisty, aktywnego rekolekcjonisty oraz przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.

"Wspólne dziedzictwo przemocy? Kościół I (IV)-XI wieku", "Grzech w Kościele czy grzech Kościoła", "Odejścia ze stanu duchownego i z życia zakonnego w średniowieczu", "Jan Paweł II między historią a pamięcią", "Św. Jan Kanty - uczeń Chrystusa i mistrz", oraz "Czy chrześcijaństwo zmieniło świat" - to tylko kilka tytułów podrozdziałów publikacji, które wręcz zachęcają do jej lektury. Co ciekawe w książce znalazł się także wcześniej niepublikowany tekst o bitwie pod Grunwaldem.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa "Znak".

Oceń treść:
Źródło:
;