Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda

Wydarzenia: Światowy Dzień Muffinka

Pod oknem

Bp Ryś: Duch Święty jest sprawcą pełni i radości życia

W środowy wieczór w parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu odbyło się kolejne spotkanie wakacyjnych warsztatów wspólnoty Mężczyzn św. Józefa pt. „Pełnia Życia Pełnia Radości”, którego specjalnym gościem był biskup krakowski Grzegorz Ryś. „Duch Święty zostawiony w Kościele sprawia w nas radość w takim doświadczeniu, że wreszcie żyjemy na całego” – mówił do zebranych hierarcha.

 

Bp Ryś rozpoczął prelekcję od odwołania się do fragmentu 10. rozdziału Ewangelii św. Łukasza. „Widzimy w nim Jezusa, który jest w samym środku doświadczenia, które Mu mówi o pełni życia i o którym chce dać świadectwo” – stwierdził. Wskazał, że ważne jest to, iż była to radość życia, która jest dostępna w Duchu św.Hierarcha zaznaczył, że także w życiu człowieka Duch św. jest potrzebny do pełni istnienia. „Nie redukujmy spotkania z Bogiem do konkretnych żądań, gdyż najważniejszym darem od Boga jest właśnie Duch św., który jest nam dawany obficie, przeobficie” – uwrażliwiał. Dodał, że ten dar może zmienić kompletnie życie.

Tłumaczył, że pełnia życia nie zawsze związana jest z natychmiastową zmianą i aktywnością. „Może właśnie nie jest tak, że ta pełnia życia to ma być działanie im szybciej, tym lepiej i od razu wielkie (…) Może jest tak, że potrzebujemy dość długiego czasu, by nas Duch św. przygotował do konkretnego działania” – zastanawiał się.

Bp Ryś rozważał na czym polega pełnia radości ludzkiego istnienia. Uznał, że najgorsza jest duchowa schizofrenia polegająca na tym, że człowiek z jednej strony jest wierzący, ale jednocześnie się z tym nie utożsamia. „Duch św. uzdalnia do przylgnięcia do całej prawdy Jezusowej. Nie ma takiego kawałka tej prawdy, który czyni nieszczęśliwym” – mówił. Wskazał, że Duch św. ukazuje nam także nasze grzechy, gdyż chce doprowadzać nas nieustannie do jedności wewnętrznej.

Hierarcha powiedział, że jeszcze jednym elementem kształtowania ludzkiego życia przez Ducha św. jest uświadamianie wiernym, że Bóg jest dla nich realnym ojcem, który w pełni oddaje się człowiekowi. „I to jest pełnia życia – że jest ktoś, kto się w całości oddaje Tobie, ale przez to Ty możesz oddać się jemu – może być to człowiek, ale zawsze będzie to dla Ciebie Bóg” – powiedział na zakończenie.

Warsztaty „Pełnia Życia Pełnia Radości” to cykl 8-tygodniowych spotkań. Oparte są one na książce Charlesa Whiteheada „Ku pełniejszemu Życiu w Duchu Świętym”, a ich celem jest osadzenie w relacji, poznaniu i doświadczeniu Ducha św. w każdym aspekcie życia mężczyzny.

Źródło:
;