Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Pod oknem

Bp Ryś: grzech człowieka zrywa Chrystusa z tronu

Wieczorną wtorkową „Ewangelizację na Bulwarowej” poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. „Grzech człowieka zrywa Chrystusa na równe nogi z tronu, aby stanąć przed Bogiem jako Ten, kto się za człowiekiem wstawia” – mówił do zgromadzonych przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

 

Bp Ryś odwołał się do tekstu z Dziejów Apostolskich, mówiącego o kamienowaniu Szczepana, który nazwał wyjątkowo kerygmatycznym. Przestrzegał, że tekst ten pokazuje „całą miarę naszego bałwochwalstwa”. „Szczepan mówi wprost, że jesteśmy twardego karku i nieobrzezanych serc i uszu” – przestrzegał biskup. Dodał także, że podobny obraz przedstawia również Jeremiasz, wskazując, że nikt z ludu Izraela nie jest obrzezany na sercu, co należy rozumieć jako brak sprawiedliwych.

W toku nauczania biskup wskazał, że nie należy się jednak zatrzymywać tylko na trudnym przesłaniu z przytoczonego tekstu Dziejów Apostolskich. „Bo dokładnie wtedy, kiedy to nieobrzezanie wychodzi z narodu wybranego, Szczepan widzi otwarte niebo. Właśnie w tym momencie, w którym ten naród grzeszy” – powiedział. Podkreślił, że niezmiernie ważne jest to, że w wizji Szczepana Chrystus stoi, a nie siedzi po prawicy Boga. „Jezus stoi przed Bogiem w postawie tego, który prosi. W postawie przebłagiwania za ludzkie grzechy. On nie może siedzieć – grzech zrywa Go z tronu, On musi składać ofiarę” – tłumaczył hierarcha. Biskup zaznaczył, że Bóg gniewa się tylko przez chwilę, a jego podstawowym zachowaniem jest szukanie właściwej odpowiedzi na grzechy ludu, gdyż „Bogu znacznie łatwiej jest opanować gniew niż miłosierdzie”. „To jest streszczenie kerygmatu – prawda o Bogu, który nas kocha, który jest pobudzony do miłości moim odstępstwem od Niego” – uwypuklił.

Kontynuując wskazał, że trzeba się także zastanowić, co taka postawa Boga robi z człowiekiem. „Szczepan bardzo kocha swoich prześladowców. On jest szafarzem swojego życia i oddaje je za tych, którzy go zabijają” – mówił. Biskup podkreślił, że z uwagi na ostatnie słowa Szczepana jego podobieństwo do Chrystusa jest zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. „Szczepan nie został zabity, to, czego on doświadcza, to nie jest śmierć. To jest wejście w życie!” – wskazał. Bp Ryś rozważał na zakończenie co przeniosło Szczepana do życia wiecznego. „To jest łaska. On patrzył w niebo. On miał wzrok wbity w niebo i był wypełniony Duchem!” – mówił. Wskazał przy tym, że w heroicznym akcie prośby Szczepana do Boga o darowanie oprawcom win nie ma szukania własnej chwały, ale jest ukazanie chwały Boga.

Podczas wtorkowej ewangelizacji miała miejsce także promocja książki „Jezus jest moim Panem”, która stanowi pisemny zapis słynnych „Ewangelizacji na barce”, czyli rejsów ewangelizacyjnych po Wiśle, które odbywały się w Krakowie od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. W pierwszej części cyklu czytelnicy będą mogli się zapoznać z kerygmatem wygłoszonym m.in. przez bp. Grzegorza Rysia, ks. Michała Olszewskiego, bp. Damiana Muskusa, ks. Romana Prackiego czy Witka Wilka. „Nie chcemy, aby dobre orędzie o Chrystusie głoszone na barce pozostało jedynie w uszach uczestników tamtych wydarzeń – chcemy, aby książka była swego rodzaju retransmisją treści ewangelizacyjnych z krakowskiej barki” – powiedział KAI o idei publikacji ks. Łukasz Gołaś SAC, dyrektor i redaktor naczelny Radia nowohuckie.PL, które jest pomysłodawcą rejsów ewangelizacyjnych.

Obecnie z powodu remontu statku „Ewangelizacja na barce” jest kontynuowana w formie „Ewangelizacji na Bulwarowej”.

Źródło:
;