Imieniny: Placyda, Apolinarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Nauczyciela

Pod oknem

Bp Ryś: jak nie będziesz chciał dawać, to się zablokujesz na dary Boga

O tym, by zachować balans między instytucjonalnością a wymiarem charyzmatycznym w Kościele – mówił uczestnikom obchodów 40-lecia Odnowy w Duchu Świętym w archidiecezji krakowskiej Charles Whitehead. Wieloletni prezydent Międzynarodowej Posługi Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej był wczoraj wieczorem gościem Konferencji Odnowy Kościoła, jaka odbyła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

 

Zdaniem prelegenta „nie można myśleć o życiu Kościoła bez uwzględniania darów charyzmatycznych w nim obecnych”. W wystąpieniu pt. „Powołani do jednej nadziei” Whitehead stwierdził, że czasem wydaje mu się, iż „Duch Święty jest na swój sposób najbardziej strzeżoną tajemnicą Kościoła”. - Widać to na przykład, kiedy poprosi się o wymienienie najważniejszych świąt kościelnych, ludzie mówią o Bożym Narodzeniu, Wielkanocy, a rzadko kto wymienia Zesłanie Ducha Świętego. A przecież bez Zesłania Ducha Świętego nie byłoby wspólnoty chrześcijańskiej – zauważył.

Whitehead zwrócił też uwagę, iż ważne jest, aby w Kościele zachować odpowiedni balans między jego instytucjonalnością, a wymiarem charyzmatycznym. - To jest tak, jak z żaglówką, która ma żagle chwytające wiatr, ale by się nie przewrócić ma kil - balast, który trzyma ją we właściwej pozycji – wyjaśniał.

- Pamiętajmy, że Kościół oczekuje od nas owoców dojrzałości, że będą one świadectwem mocnej wiary umacnianej Duchem Świętym – mówił i zachęcał do zaufania Duchowi Świętemu i jego darom, nawet jeśli – jak się wyraził – „czasem wywołują sprzeciw i często nie spełniają oczekiwań ludzkich”.

W ramach świętowania 40-lecia Odnowy w Duchu Świętym w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. Odnosząc się w homilii do odczytanej Ewangelii św. Łukasza, zwrócił uwagę, że doskonałość Boga polega na byciu miłosiernym. „Tylko to nie jest doskonałość rozumiana wsobnie – przestrzegł. Nie może ona polegać na spisaniu katalogu cnót i realizacji ich bez żadnego owocu dla drugiego”.

„Miłosierdzie jest doskonałością, która z samej definicji jest otwarta poza siebie” – podkreślił. Wskazał, że słowo ‘misericordia’ oznacza „serce dla tych, którzy są biedni”. Tłumaczył, że Bóg nie potrafi istnieć inaczej jak w miłosierdziu dla tych, którzy są jego dziećmi.

Bp Ryś zwrócił też uwagę, iż Ewangelia najpierw wskazuje, że Bóg jest miłosierny, a dopiero później przedstawia zachowania typu „nie sądźcie, nie będziecie sądzeni” czy „dawajcie, a będzie wam dane”. „Trzeba jednak pamiętać, że poprzedzenie tych rad zdaniem o miłosierdziu Boga dowodzi, że nie chodzi tu o kupowanie życzliwości czy darów Boga jakimiś swoimi dobrymi czynami” – powiedział.

Biskup wyjaśnił, że opisywane w Ewangelii zachowania nie polegają na logice „dasz to dostaniesz”, bo dary Boga są zawsze są pierwsze. - Tak naprawdę chodzi o to, że jak nie będziesz chciał dawać, to się zablokujesz na dary Boga – dodał.

Zdaniem bp. Rysia, „człowiek może w skuteczny sposób uniemożliwić Bogu obdarowanie siebie – wtedy, gdy jest w nim odmowa dawania, odmowa wyjścia do innych”. - Dary charyzmatyczne nie są dawane człowiekowi dla niego samego. Jeśli chodzi wam o to, by z Duchem Świętym osiągnąć wsobną doskonałość, to Go dzisiaj nie dostaniecie. Natomiast jeżeli siedzicie tutaj z rosnącym nastawieniem, że pozwolicie się Bogu posłać się – to wyjście z tego kościoła będzie niezwykłe” – zaznaczył kaznodzieja.

W świętowaniu 40-lecia Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji krakowskiej wzięli udział przedstawiciele m.in. Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym., Szkół Nowej Ewangelizacji, Mężczyzn św. Józefa, EnChristo, Wspólnoty „Głos na Pustyni”. Głównym organizatorem spotkania był Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej.

Źródło:
;