Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Komentarze

Bp Turzyński: wspólne mieszkanie bez ślubu świadczy o braku zaufania

 fot. Stanley PP / wikipedia.org

Dziewczyna nie ufa chłopakowi, a chłopak nie ufa dziewczynie – mówił o powodach wspólnego mieszkania bez ślubu młodych ludzi bp Piotr Turzyński. Biskup pomocniczy diecezji radomskiej przewodniczył w sobotę nabożeństwu fatimskiemu w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym koło Krosna.

 

- To, czego nam najbardziej brak to świętych rodzin. Dramatyczna jest sytuacja rozwodów, one narastają w niezwykłym ciągu geometrycznym. Nie wytrzymują młodzi, nie potrafią powiedzieć sobie „tak” na zawsze. Przy różnego rodzaju konfliktach, chcieliby wszystko łatwo i szybko. Czy to nie jest brak, że nie potrafimy budować więzi? – mówił bp Piotr Turzyński.

Biskup pomocniczy diecezji radomskiej stwierdził, iż mieszkanie młodych razem bez ślubu świadczy o tym, że nie potrafią sobie zaufać. - Dziewczyna nie ufa chłopakowi, a chłopak nie ufa dziewczynie. Dramat. Jeśli sobie nie zaufamy, a przede wszystkim, jeśli nie Panu Bogu, to co będzie z nami? Czy będzie jeszcze miłość na ziemi? – pytał.

Bp Turzyński wskazywał, że gdyby zapytać małżonków, już nawet z kilkuletnim stażem, to odpowiedzieliby, że małżeństwo jest związane z trudem i ofiarą, i nieraz trzeba pewne trudności przecierpieć dla drugiej osoby. – Nie ma innej drogi, jak droga ofiary i cierpienia. To jest niezwykły brak, że nie potrafimy powiedzieć tego młodemu pokoleniu – uznał.

Ubolewał, że nie potrafimy dziś żyć słowem „solidarność”, chociaż kiedyś podziwiał nas za tę ideę cały świat.

Biskup pomocniczy diecezji radomskiej wskazywał, że mimo tych niepokojów nie można mówić o fatum i powtarzać, że będzie tylko gorzej. – Nie mówimy tak. Jest nadzieja, jest Maryja, jest Bóg, jest różaniec, który bierzemy do ręki i się modlimy. Maryja jest znakiem pociechy i niezawodnej nadziei – przekonywał.

- Nie ma takiej sytuacji w naszym życiu społecznym, politycznym, ale i indywidualnym, która była by większa od Boga, której Bóg nie dałby rady – zapewniał bp Turzyński.

W modlitwie wzięli udział członkowie podkarpackiego regionu NSZZ „Solidarność”.

Nabożeństwa Fatimskie w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odprawiane są w pierwsze soboty miesiąca od maja do października od ponad 30 lat. Ich intencją jest wynagradzanie Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej za grzechy, jakich dopuszczają się ludzie.

Źródło:
;