Wydarzenia: Dzień Ziemi

Małopolska

Brązowy krążek w speedzie mężczyzn dla Marcina Dzieńskiego

wspinaczka sportowa fot. BIuro Prasowe UMWM

W drugim dniu zmagań w Tarnowie nie brakowało emocji. Atmosfera na ściance i na trybunach była naprawdę gorąca! Złoty krążek Igrzysk Europejskich we wspinaczce na czas mężczyzn wywalczył reprezentant Polski Marcin Dzieński. Zawodnikom kibicowali członek zarządu Marta Malec Lech i przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda.

- Trwa bardzo dobra passa tarnowskich wspinaczy na Igrzyskach Europejskich 2023. Cieszę się szczególnie, ponieważ medale wywalczyli między innymi nasi Małopolanie – Natalia Kałucka i Marcin Dzieński. Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów! – mówi Marta Malec-Lech, członek Zarządu.

Marcin Dzieński, wicemistrz Europy z Monachium, zaczął pechowo – w pierwszym biegu nie zdołał osiągnąć najwyższego punktu ścianki, drugi bieg jednak zakwalifikował go do rundy finałowej z najlepszym czasem – 5,578! W półfinale jednak nieco lepszy był od niego Austriak Lucas Knapp i to on ostatecznie przeszedł do finału. Polak o brąz zmierzył się z Pierrem Rebreyend, który w ćwierćfinale zaliczył falstart i pokonał go w biegu z czasem 5,466.

- Rywalizacja we wspinaczce na czas mężczyzn, to rywalizacja „na żyletki”, która nie lubi błędów. Jestem szczęśliwy, że mam medal, ale bardzo żałuję tego biegu, w którym ten błąd popełniłem. Wiem, że mogłem pozwolić sobie na złoto, ale taki jest sport. Na kolejny bieg muszę wyciągnąć wnioski- mówił Polak.

W konkurencji wystąpił także Tarnowianin Oskar Szalecki, który uzyskał najlepszy start w historii swoich startów – 5, 735 s.

To kolejny sukces reprezentantów Polski we wspinaczce sportowej na Igrzyskach Europejskich. Dzień wcześniej złoty i srebrny medal we wspinaczce sportowej na czas wywalczyły tarnowianka Natalia Kałucka i Aleksandra Mirosław.