Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Świat

Brazylia: 80 tys. mężczyzn pielgrzymowało do Aparecidy

matka boża z aparecidy fot. karinesb_14 / pixabay.com

W ostatnią niedzielę ponad 80 tys. mężczyzn dotarło do Aparecidy w ramach szesnastej edycji pielgrzymki mężczyzn codziennie odmawiających różaniec. To największa grupa pątnicza, jaka przybywa corocznie do tego sanktuarium.

 

Wspólna modlitwa różańcowa mężczyzn została zainicjowana w 1936 r. w mieście Itabi, w stanie Sergipe usytuowanym w północno-wschodnim regionie Brazylii. Stało się to, gdy pod koniec odbywających się misji ludowych kapucyn, o. Peregrino, zachęcił mężczyzn, aby wspólnie odmawiali różaniec.

Z biegiem czasu pobożność różańcowa rozprzestrzeniła się po całej Brazylii. Aktualnie „Różaniec Mężczyzn” (Terço dos Homens) stał się ruchem narodowym, któremu z ramienia episkopatu towarzyszy arcybiskup Gil Antônio Moreira, ordynariusz archidiecezji Juiz de Fora w stanie Minas Gerais. Glayson Lozer, sekretarz generalny Różańca Mężczyzn w Brazylii, ocenia, że ponad milion mężczyzn uczestniczy w tej wielkiej rodzinie maryjnej.

Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło hasło „Różaniec Mężczyzn: celebrować Słowo Boże w Domu Matki”! Natomiast mottem były słowa psalmisty „Twoje Słowo jest światłem na mojej ścieżce” (Ps. 119). W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział ponad 80 tysięcy mężczyzn przybyłych z różnych regionów tego kraju (którego terytorium jest 28 razy większe od Polski).

Podczas pobytu w Aparecidzie mężczyźni mieli wiele wspólnych momentów modlitewnych, takich jak: nocna adoracja Najświętszego Sakramentu, celebracje Mszy świętych, konferencje ascetyczne, procesje, czy też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Ze względu na tak liczną obecność większość pielgrzymów modliła się poza bazyliką, ponieważ świątynia może pomieścić 30 tysięcy osób.

Należy podkreślić, że w kwietniu ubiegłego roku parlament brazylijski uchwalił prawo (nr. 14.558), na podstawie którego został ustanowiony Narodowy Dzień Różańca Mężczyzn i jest on obchodzony 8 września, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień, w którym mężczyźni z miasta Itabi w 1936 r. zainicjowali wspólną modlitwę różańcową.

W przyszłym miesiącu odbędzie się jedenasta krajowa pielgrzymka kobiet odmawiających wspólnie różaniec.

Źródło:
;