Imieniny: Jacka, Prota, Dagny, Hiacynta

Wydarzenia: Tydzień Wychowania w Polsce

Świadkowie wiary

Brazylia: otwarty proces beatyfikacyjny abp. Heldera Câmary

 fot. Antonisse, Marcel / Anefo / wikipedia.org

W Brazylii oficjalnie otwarto na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny abp. Heldera Câmary. Hierarcha zasłynął z nieugiętej postawy wobec rządzącej przez ponad 20 lat tym krajem junty wojskowej. Opowiadał się po stronie ubogich i prześladowanych, przez co u przeciwników zyskał sobie przydomek „czerwonego biskupa”. Do historii przeszło jego powiedzenie: „Kiedy daję biednym chleb, nazywają mnie świętym. Kiedy pytam, dlaczego biedni nie mają chleba, nazywają mnie komunistą”.

 

Uroczystość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego odbyła się w minioną niedzielę 3 maja w katedrze w Olindzie w brazylijskim stanie Pernambuco.

Podczas uroczystości ogłoszenia dekretu o utworzeniu trybunału oraz otwarcia procesu beatyfikacyjnego obecny arcybiskup Olindy Fernando Saburido zaznaczył: „Mamy świadomość, że proces będzie powolny, gdyż nie mamy pośpiechu. Pragniemy, aby wierni rozważając o życiu abp. Heldera poznali jego przesłanie, gdyż jego myśli są bardzo aktualne”.

Abp Câmara zachwycał swoją osobowością. Był człowiekiem niskiego wzrostu, bardzo szczupłym, lecz kiedy przemawiał, rósł w oczach słuchaczy i potrafił ich zafascynować swoim nauczaniem.

Następca abp. Heldera w posłudze wiernym w archidiecezji Olinda i Recife w stanie Pernambuco przypomniał, że jego poprzednik był znany na całym świecie i często utożsamiano go z najuboższymi. „Abp Hélder był zawsze blisko ludzi, stając się obrońcą najbiedniejszych i traktowanych często niesprawiedliwie. Był kimś, kto potrafił budować nowy świat, świat bardziej braterski” – zaznaczył abp Saburido.

Hélder Câmara urodził się 7 lutego 1909 r. w Fortaleza (stan Ceará) w rodzinie z 12 dziećmi (był jedenastym z kolei). We wczesnej młodości wstąpił do seminarium i w wieku 22 lat przyjął święcenia kapłańskie. W roku 1952 otrzymał sakrę biskupią. Jako hierarcha był znany w całej Brazylii jako biskup pokoju, a także jako ten, kto podjął osobistą opcję na rzecz biednych. Podczas dyktatury wojskowych (1964-1985) był prześladowany. Z godnością potrafił się im przeciwstawiać, stając zawsze w obronie prześladowanych i więzionych. W tym trudnym okresie ówczesne brazylijskie środki przekazu milczały na jego temat, a poza granicami stawał się coraz bardziej znany. Otrzymał wiele międzynarodowych nagród za obronę podstawowych praw człowieka. Cztery razy był przedstawiany jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. To właśnie abp Hélder Câmara podjął inicjatywę zrzeszenia wszystkich katolickich biskupów Brazylii. Tak więc 14 października 1952 r. powstała w Rio de Janeiro Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (Conferência Nacional dos Bispos do Brasil). Siedziba Konferencji została przeniesiona do Brasílii w 1977 r. Kandydat na ołtarze zmarł w opinii świętości, która mu towarzyszyła już za życia, 27 sierpnia 1999 r. w 90. roku życia w Recife. W 2014 r. episkopat tego kraju rozpoczął starania u Stolicy Apostolskiej o zezwolenie na otwarcie jego procesu beatyfikacyjnego.

Źródło:
;