Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Dialog

Brytyjscy Żydzi dziękują Franciszkowi za przyjaźń i wsparcie 

papież franciszek na placu świętego piotra fot. Mazur / Episkopat.pl

Podczas wczorajszej audiencji generalnej z Papieżem Franciszkiem spotkali się przedstawiciele Rady Deputowanych Żydów Brytyjskich, na czele z przewodniczącą, Marie van der Zyl. Podziękowali Papieżowi za zaangażowanie – Jego i całego Kościoła – w walce z antysemityzmem oraz w dialog międzyreligijny.

 

W Wielkiej Brytanii jest około 400 tys. Żydów. Rada Deputowanych obejmuje całą gamę społeczności żydowskich od liberalnych i postępowych Żydów po ortodoksyjnych. Dziś organizacja jest głosem brytyjskiej społeczności żydowskiej, pierwszym punktem kontaktowym dla rządu, mediów i innych osób starających się zrozumieć żydowskie interesy i obawy.

Przewodnicząca Rady Marie van der Zyl w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdziła, że obecnie jednym z głównych zadań, z którymi muszą mierzyć się Żydzi, jest walka z antysemityzmem. Rosnąca mowa nienawiści wobec Żydów, zwłaszcza w Internecie, jest na wyspach nadal dużym wyzwaniem. Doprowadziła ona w ostatnich latach do licznych aktów przemocy.

Rada jest także zaangażowana w dialog międzyreligijny. Wspólnota brytyjskich Żydów ceni sobie współpracę z kościołem katolickim oraz wspólnotą anglikańską m.in. w dziedzinie edukacji. W katolickich szkołach dzieci i młodzież uczą się o judaizmie.

Marie van der Zyl i dyrektor naczelny Rady Michael Wegier podziękowali Papieżowi za wszystko co robi Kościół w celu współpracy i poprawy relacji z Żydami, od czasów deklaracji Nostra Aetate, aż do dzisiejszych działań na rzecz szacunku do wyznawców judaizmu.

„Dużo pracujemy z parlamentarzystami by działać w celu ochrony praw Żydów oraz nad innymi projektami. W ostatnich latach antysemityzm na wyspach bardzo wezbrał na sile. Przykładem tego jest działanie Jeremy’ego Corbyna. Można powiedzieć, że jako szef Partii Pracy wprowadził antysemityzm z mainstreamu do centrum opozycji parlamentarnej. To bardzo nas zaniepokoiło. Na szczęście się to zmieniło. Mamy do wykonania dużą pracę na uniwersytetach, razem z inteligencją. Staramy się też działać przeciwko nienawiści wobec Żydów w mediach społecznościowych. Dlatego chcieliśmy podziękować Jego Świątobliwości za wystąpienie przeciwko antysemityzmowi w taki sposób, w jaki to uczynił, m.in. podczas ostatniego Dnia Upamiętnienia Holokaustu. To bardzo ważne dla naszej wspólnoty.“

Źródło:
;