Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Dialog

Budować wspólną rzeczywistość „po Auschwitz” – Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

centrum dialogu i modlitwy w oświęcimiu fot. diecezja.pl

Od 30 lat w Oświęcimiu działa Centrum Dialogu i Modlitwy. Inicjatorem jego powstania był kard. Franciszek Macharski, a w 2006 roku pobłogosławił je Benedykt XVI. Czym zajmuje się instytucja?

 

Spotkanie z trudną historią

Oświęcimskie Centrum położone jest w pobliżu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Powstało, aby stworzyć przestrzeń do refleksji, wymiany myśli, ale również do modlitwy dla wszystkich tych, którzy przybywają na miejsce zagłady.

To także forma uczczenia pamięci ofiar, która przyczyniać ma się do budowania świata pełnego pojednania, szacunku oraz pokoju. – To konkretne spotkanie z historią porusza do głębi prawie każdego. Poprzez stworzenie w naszym domu atmosfery otwartości, przyjaźni i spokoju pragniemy pomóc naszym gościom przeżyć ten czas – tłumaczą gospodarze Centrum Dialogu i Modlitwy.

Zaufanie „po Auschwitz”

To, co wydarzyło się przed laty, pozostaje otwartą raną, ale też symbolem zniszczenia stosunków międzyludzkich. Właśnie dlatego najważniejszą misją Centrum jest próba stworzenia zaufania „po Auschwitz”, aby pomimo okrucieństwa, które dotknęło tę ziemię, wszyscy, którzy tu przybywają, mogli doświadczyć spotkania i prawdziwego dialogu.

Podczas wizyty w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w 2006 roku Benedykt XVI dziękował za rodzące się inicjatywy, które służą „oczyszczaniu pamięci, do którego wzywa to miejsce”. Wśród nich znalazło się również Centrum Dialogu i Modlitwy, które przy tej okazji zostało pobłogosławione przez Ojca Świętego. – Możemy więc mieć nadzieję, że z miejsca kaźni będzie wyrastać i dojrzewać konstruktywna refleksja, i że pamięć przeszłości pomoże przeciwstawiać się złu i sprawiać, że zatryumfuje miłość – mówił wówczas papież z Niemiec.

Nowa nadzieja

Spotkania z byłymi więźniami, międzynarodowe i ekumeniczne seminaria, religijne dni skupienia czy spotkania z młodzieżą z różnych zakątków świata – to tylko część kroków, które oświęcimskie centrum podejmuje, aby jednoczyć, prowadząc do dialogu. – Naszym marzeniem jest to, aby ludzie, którzy odwiedzają Oświęcim i konfrontują się z tymi strasznymi wspomnieniami, doświadczyli również pozytywnego przekazu płynącego z tego miejsca napełnionego wzajemnym szacunkiem i nową nadzieją – podkreślają gospodarze miejsca.

Szczególną rolę w tych staraniach odgrywają św. Jan Paweł II oraz św. Teresa Benedykta od Krzyża. 9 sierpnia minie dokładnie 80 lat od śmierci Edyty Stein, która została zamordowana w Auschwitz. W dniu rocznicy i liturgicznego wspomnienia świętej karmelitanki Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zorganizuje uroczystości ku jej czci. Wszelkie szczegóły oraz program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej. – Dziś żyjemy w innych czasach, także w wielkiej niepewności. Europa przeżywa wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, która wstrząsa nami wszystkimi. Zwracamy się do Patronki Europy i prosimy ją o pomoc. Za jej wstawiennictwem chcemy modlić się o pokój dla Europy i lepiej rozumieć naszą misję na tym świecie – mówią organizatorzy, zapraszając do udziału w uroczystościach.

Film promocyjny dostępny tutaj.

Źródło:
;