Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Życie

Być za życiem, to nie tylko ustawy antyaborcyjne 

arcybiskup vicenzo paglia fot. Fotos Presidencia El Salvador / flickr.com

Ogólnonarodowa manifestacja za życiem, jaka miała miejsce w Argentynie jest czymś bardzo pozytywnym. Nie wystarczy jednak tylko powstrzymać ustawodawstwa legalizującego aborcję, ale każdego dnia trzeba nieść konkretną pomoc kobietom w potrzebie. Wskazuje na to prezes Papieskiej Akademii Życia komentując zwycięstwo argentyńskich obrońców życia.

 

Abp Vincenzo Paglia podkreśla, że inicjatywom obywatelskim mającym na celu prawne powstrzymanie aborcji muszą towarzyszyć konkretne działania pomocowe skierowane do kobiet, które stają przed tą bolesną decyzją. „Matka Teresa chodziła do dziewczyn w potrzebie, dawała im konkretne wsparcie i zapewniała je, że stanie się dla ich dzieci prawdziwą rodziną. Także dziś potrzeba podobnych do niej ludzi, którzy sprawią, że kobiety zamiast aborcji wybiorą życie” – podkreśla abp Paglia.

“Bez wątpienia czymś bardzo pozytywnym jest fakt, że tak wielu Argentyńczyków, nie tylko zresztą wierzących, wyszło na ulice, by wyrazić swoje poparcie dla ochrony życia – mówi Radiu Watykańskiemu abp Paglia. – Jestem przekonany, że gdy chodzi o aborcję trzeba zintensyfikować nasze działania okazujące bliskość i wsparcie kobietom, szczególnie najuboższym, samotnym, migrantkom, które często podejmują dramatyczne decyzje. To jest właśnie zadanie stojące przed Kościołem – musi pomnażać swą miłość, bliskość, pomoc ponieważ każda decyzja o aborcji zawsze jest tragedią. Kobiety w takich sytuacjach nie mogą być pozostawione same sobie. Nie wystarczy antyaborcyjna ustawa: trzeba poruszenia sumień i konkretnej solidarności”.

Po trwającej szesnaście godzin debacie argentyński Senat zagłosował przeciw projektowi ustawy legalizującemu aborcję na życzenie do 14. tygodnia ciąży. Podczas trwania debaty w wielu kościołach Argentyny sprawowano Msze w intencji życia. Modlitwa w tej intencji trwała też w narodowym sanktuarium maryjnym w Luján.

Obrońcy życia zwyciężyli w głosowaniu z przewagą 38 do 31 głosów przy dwóch głosach wstrzymujących się. Tuż przed głosowaniem arcybiskup Buenos Aires zaapelował do senatorów, by „nie przerywali chlubnej tradycji opowiadania się za dobrem wspólnym i za kulturą życia, chroniąc najsłabszych i bezbronnych, którzy czekają na to, by móc uczestniczyć w naszej historii”. Jednocześnie kard. Mario Aurelio Poli wezwał wspólnotę chrześcijańską „do zdwojenia wysiłków na rzecz otoczenia konkretną pomocą matek w trudnej sytuacji życiowej”.

Jednym z owoców ogólnonarodowej debaty na temat życia jest wsparcie przez episkopat inicjatywy zaproponowanej przez księży pracujących w ubogich dzielnicach Buenos Aires. W wielu miastach zaczynają oni tworzyć ośrodki, które będą udzielać wsparcia kobietom w trudnych sytuacjach. Nazywać się będą „Domami macierzyńskich objęć”. W tych punktach kobiety oczekujące potomstwa otrzymają konkretne wsparcie materialne, a także pomoc psychologiczną i prawną. Projekt zakłada objęcie matek różną formą pomocy aż do momentu, kiedy ich dzieci pójdą do szkoły.

Oceń treść:
Źródło:
;