Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Małżeństwo

 fot. Łukasz Kaczyński

Modlitwą przed Najświętszym Sakramentem za powołanych do małżeństwa w sobotę wieczorem rozpoczęła się 6. krakowska odsłona Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio”. Jest ona przeznaczona zarówno dla narzeczonych, jak i małżeństw, ale również singli.

- Odkrycie i zrozumienia swojego powołania jest niezwykle ważne. Pan Bóg wskazuje nam drogę, na przykład małżeństwa, ale czy my chcemy nią iść? Dajmy sobie szansę podczas tego tygodnia na zauważenie tego, co pozwoli nam żyć pełnią życia - opisuje Ewa Płonka, współorganizatorka wydarzenia.

Dodaje, że odpowiedzialne patrzenie na małżeństwo i dobre podążanie w jego stronę wymaga nie lada wysiłku. - Jesteśmy na różnych etapach związku, jednak zawsze należy o niego dbać. A czasem trzeba usłyszeć od kogoś z zewnątrz jakąś wskazówkę, poradę, może dobry pomysł, bo może samemu już nie dajemy rady - zaznacza.

Dziś w kościele pw. Boskiego Zbawiciela w Krakowie, gdzie codziennie odbywać się będą nabożeństwa i konferencje w ramach „Tak na Serio” odprawiona została Msza św., podczas której małżeństwa mogły odnowić swoją przysięgę.

- My bardzo często kochamy drugiego człowieka „za coś” lub „jeśli”. Stawiamy warunki, ale powstaje pytanie co mamy zrobić, kiedy ten warunek, za który kochaliśmy, przestaje istnieć.  A Bóg posyła nam Ducha Świętego, szczególnie dzisiaj, który umożliwia nam kochanie drugiego człowieka bezinteresownie - tylko za to, że jest obok - nauczał w homilii ks. Łukasz Anioł SDS.

Podczas kolejnych dni wydarzenia zostaną poruszone różne tematy - jak się kochać i kłócić jednocześnie, jak dać sobie radę z wszystkimi sprawami związanymi z siedmiorgiem dzieci i nie zapomnieć o sobie oraz o tym, jak przeżywać wiarę w małżeństwie. Przybliżone również zostaną zagadnienia naprotechnologii.

Wśród tytułów i prelegentów poszczególnych konferencji można znaleźć „Ile jeszcze mam czekać? - czyli o cierpliwości w byciu singlem” Magdaleny Bojanowskiej, „Nie do wiary, NaPro "czary"! - czyli o naprotechnologii w teorii” dr. Leszka Lachowicza czy „I że Cię nie opuszczę aż do śmierci - czyli o miłości po latach” Tomasza Budzyńskiego. Tydzień zakończy niedziela z Mszą św. ze specjalnym błogosławieństwem dla narzeczonych.

- Myślę, że to bardzo dobry pomysł, by pochylić się kompleksowo nad małżeństwem - odpowiednim przygotowaniem do niego, radzeniem sobie z radościami i trudnościami w nim, a także z sytuacją, kiedy człowiek nie może nikogo znaleźć. Mam nadzieję, że akcja zainteresuje wielu tak jak mnie - przyznał Mateusz.

Na żadną z konferencji wydarzenia nie trzeba się zapisywać, gdyż ma ono charakter otwarty. Szczegółowe informacje i program inicjatywy na cały najbliższy tydzień można znaleźć na jego facebookowym profilu. „Tak na Serio” to inicjatywa powstała w 2014 r. w środowisku akademickim przy katolickiej parafii prowadzonej przez zgromadzenie zakonne salwatorianów na warszawskim Mokotowie.

Oceń treść:
Źródło:
;