Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Solidarność

Caritas dla najmłodszych, czyli 15 tys. Pudełek Szczęścia dla dzieci

paczka fot. Caritas Polska

Maskotki, książki, gry planszowe, słodycze – to zawartość 15 tys. Pudełek Szczęścia, które za pośrednictwem Caritas diecezjalnych w całej Polsce trafią do dzieci m.in. ze świetlic środowiskowych, domów dziecka, domów samotnej matki oraz do rodzin znajdujących się pod opieką Parafialnych Zespołów Caritas. Obchodzony 1 czerwca Dzień Dziecka to symboliczna inauguracja tegorocznej kampanii Caritas Dzieciom, która obejmie m.in. organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży, wsparcie edukacyjne, wspomaganie rozwoju pasji i talentów.

 

Jedną z placówek, do których dotarły Pudełka Szczęścia jest Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. Matki Celiny Borzęckiej w Mocarzewie. Mieszkają tu dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, przez swoje opiekunki nazywane Mocarzami – ze względu na siłę, z jaką stawiają czoła codziennym problemom związanym ze swymi schorzeniami. W paczkach dla nich znalazły się słodycze, książki, pluszaki oraz kolorowa dziecięca pościel. 100 pudełek szczęścia przekazali podopiecznym ośrodka pracownicy Caritas Polska.

Prezenty i pikniki

– Nazywamy go Domem Mocarzy i wspieramy także finansowo, bo siostry budują dom, który dla Mocarzy stanie się miejscem docelowym – będą mogli tu mieszkać już jako osoby dorosłe. W ubiegłym roku wsparliśmy budowę kwotą 430 tys. zł – przypomina ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Przekazaniu prezentów towarzyszyły konkursy, gry i zabawy. W podobnej, piknikowej atmosferze odbędą się obchody Dnia Dziecka organizowane przez Caritas w wielu miejscach w Polsce. Na przykład Caritas Diecezji Toruńskiej rozda wśród podopiecznych prowadzonych w diecezji świetlic ok. dwóch tysięcy paczek, a na terenie swojego ośrodka szkoleniowego w Przysieku zorganizuje piknik dla dzieci z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu.

Zabawa, nauka, pasje

Wydarzenia zaplanowane w związku z Dniem Dziecka to wstęp do tegorocznej kampanii Caritas Dzieciom, na którą składa się realizacja takich programów jak Wakacyjna Akcja Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów, Skrzydła oraz Dwa Talenty.

– Od czerwca do sierpnia motywem przewodnim naszych działań w tym obszarze będzie zbiórka funduszy na wakacyjny wypoczynek dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Co roku około 25 tys. dzieci korzysta z tej formy pomocy. Jej organizacją zajmują się Caritas diecezjalne, przy finansowym wsparciu Caritas Polska – wyjaśnia Maciej Kaliciński, kierownik działu fundraisingu Caritas Polska.

– We wrześniu, w okresie powrotu uczniów do szkół, będziemy zbierać środki na rozwijające zajęcia dodatkowe dla 3,5 tys. dzieci pozostających pod opieką świetlic środowiskowych i terapeutycznych prowadzonych przez Caritas diecezjalne. W październiku i listopadzie skupimy się na programach Skrzydła i Dwa Talenty, w ramach których przyznawane są stypendia dla dzieci, które ze względu na trudną sytuację materialną lub życiową mają ograniczony dostęp do edukacji (Skrzydła), a także dla tych wybitnie uzdolnionych, niemających środków na rozwój swoich talentów i pasji (Dwa Talenty). Takich stypendiów co roku Caritas Polska przyznaje łącznie około 500 – uzupełnia Maciej Kaliciński.

Uśmiech najlepszym podziękowaniem

– Na twarzach obdarowanych widzimy radość i wdzięczność. Cieszą ich nie tylko upominki, ale przede wszystkim to, że czują się ważni, potrzebni – podkreśla ks. Paweł Dzierzkowski. – Przy tej okazji serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierają nasze działania na rzecz dzieci, zarówno te związane z Dniem Dziecka jak i te długofalowe, dzięki którym możemy rozwijać cały system pomocy dla najmłodszych – dodaje.

Dystrybucja Pudełek Szczęścia była możliwa dzięki sponsorom. Składane kartonowe pudełka w kształcie domków zapewniła firma MONDI; Biedronka podarowała maskotki z Gangu Fajniaków, książki o tematyce ekologicznej oraz środki finansowe dla diecezji na zakup słodyczy, owoców i zabawek, a firma Aflofarm przekazała żelki Magmisie. Ekologiczna gra została stworzona specjalnie na tę okazję w ramach projektu Caritas Laudato si’.

–  Dziękujemy za zaangażowanie sponsorom i zachęcamy wszystkich do wsparcia naszych programów adresowanych do najmłodszych. Dzięki doskonałemu rozeznaniu w sytuacji potrzebujących rodzin, jakie mają diecezjalne Caritas oraz wieloletniemu doświadczeniu, możemy pomagać skutecznie. A wsparcie dzieci i młodzieży, zapewnienie im możliwości rozwoju, to najlepsza inwestycja w naszą wspólną przyszłość – podsumowuje Maciej Kaliciński z Caritas Polska.

Jak pomóc?

  • Przekazując wpłatę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI
  • Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
Oceń treść:
;