Solidarność
Caritas dla uchodźców
15 stycznia w Kościele Katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. „Z okazji dorocznego Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, zależy mi na zwróceniu uwagi na sytuację nieletnich imigrantów, zwłaszcza samotnych, wzywając wszystkich do otoczenia troską dzieci, które są trzykrotnie bezbronne (…)” – napisał Papież Franciszek w dorocznym orędziu na ten dzień.
Wsparcie w kraju
Papież wskazuje, że wśród imigrantów najbardziej narażoną grupą są dzieci, gdyż najczęściej są niedostrzegane i pozbawione głosu. „W ten sposób imigranci niepełnoletni często ostatecznie lądują na najniższych poziomach ludzkiej degradacji, gdzie bezprawie i przemoc wypalają przyszłość wielu niewinnych ludzi, zaś sieć wyzysku nieletnich trudno przełamać” – pisze papież.
Uchodźcy to jedna z grup społecznych, dla której Caritas w Polsce od lat organizuje kompleksowe wsparcie. Od wielu lat Caritas prowadzi w Polsce Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których otrzymują oni kompleksowe wsparcie, m.in. prawne i socjalne. Od roku zaś Caritas Polska wraz z sześcioma Centrami Pomocy realizuje projekt „Nowy Dom Polska”. W obliczu wzrastającej liczby osób uciekających przed wojną i szukających schronienia na terenie Polski, Caritas Polska zaproponowała innowacyjną formę pomocy – Aplikację pod nazwą „Pierwsze Kroki w Polsce”. Ma ona za zadanie pomóc nowo przybyłym w odnalezieniu się i adaptacji w Polsce. Dostępna jest w językach: arabskim, rosyjskim, angielskim i polskim a obsługiwana przez systemy iOS oraz Android – co pozwala korzystać z niej jak największej liczbie zainteresowanych. Dzięki aplikacji cudzoziemcy dowiedzą się m.in.: jak zalegalizować swój pobyt w RP, jak działa system pomocy socjalnej, gdzie można skorzystać ze wsparcia oraz jakie są ich prawa na rynku pracy oraz w zakresie opieki medycznej.
Wsparcie za granicą
Caritas Polska przeprowadziła kilkadziesiąt działań pomocowych dla ofiar wojny syryjskiej i irackiej. Od 2012 roku prowadziła projekty w Syrii, Iraku, Libanie, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej. Ich wartość wynosi ponad 8 mln zł.
Odpowiadając na apel Papieża Franciszka – o przyjęcie rodzin syryjskich przez parafie – Caritas Polska uruchomiła w październiku 2016 r. program „Rodzina Rodzinie”, dzięki któremu polskie rodziny, wspólnoty, parafie i firmy poprzez stronę www.rodzinarodzinie.caritas.pl mogą obejmować półrocznym wsparciem rodziny syryjskie w Aleppo i w Libanie. Pierwszym darczyńcą obejmującym pomocą syryjską rodzinę w Aleppo został abp Stanisław Gądecki. Partnerami w programie Rodzina Rodzinie są: Caritas Liban, Caritas Syria oraz misja Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi działająca w Aleppo. Do dzisiaj opieką zostało objętych już ponad 1400 rodzin, wsparcia udzieliło zaś ponad 4000 darczyńców, w tym ponad 120 parafii, 20 zakonów i 8 biskupów. W ramach projektu „Rodzina Rodzinie” Caritas Polska przygotowała również „Kolędę Syryjskich i Polskich Rodzin”.
W październiku Caritas Polska we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski przygotowała publikację „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój…”, w której znalazły się modlitwy o pokój na świecie i poprawę tragicznego losu uchodźców.
Opisane powyżej formy pomocy uchodźcom są tylko niektórymi, które realizuje Caritas. Caritas Polska w ubiegłym roku wsparła m.in. inicjatywę Wspólnoty Sant’Egidio – Tydzień modlitw w intencji uchodźców pod hasłem „Umrzeć z nadziei” i uczestniczyła w modlitwach o pokój razem z uchodźcami z Syrii podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – pamiętając, że stosunek to uchodźców to test naszej wiary, wrażliwości, człowieczeństwa i naszej dojrzałości, jako społeczeństwa.