Imieniny: Zenona, Honoraty, Franciszki

Wydarzenia:

Solidarność

Caritas Polska po wizycie w Aleppo

program rodzina rodzinie fot. caritas.pl

Od października 2016 roku, czyli od początku trwania programu Rodzina Rodzinie, wartość pomocy zadeklarowanej przez 6059 darczyńców wyniosła 9 447 525 zł, do tej pory przekazano 1 534 856 zł. W niedzielę 5 marca dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz oraz kierownik działu zagranicznego Marta Titaniec powrócili z delegacji do Aleppo, gdzie przede wszystkim dociera pomoc.

 

Program Rodzina Rodzinie od początku stał się pomostem łączącym Polaków i zmęczonych konfliktem wojennym Syryjczyków. W ciągu 5 miesięcy półroczną opieką zostało objętych 2041 rodzin syryjskich przede wszystkim w Aleppo, kilkadziesiąt rodzin uchodźców syryjskich w Libanie oraz zubożałych w wyniku kryzysu Libańczyków. Obok pojedynczych osób, grup przyjaciół i całych rodzin w pomoc zaangażowanych jest 11 biskupów, 516 parafii, 47 zgromadzeń zakonnych, 470 księży.

Dane syryjskich i libańskich rodzin, które udostępniane są na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl Caritas Polska otrzymuje od partnerów: Misji Sióstr Franciszkanek Maryi, Caritas Aleppo i Caritas Liban, z którymi między innymi spotkała się delegacja Caritas Polska w Syrii. Dyrektor Caritas Polska podczas wizyty przekazał listy braterskie od abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP dla hierarchów 5 wspólnot chrześcijańskich w Aleppo, które otrzymują pomoc z programu Rodzina Rodzinie. Delegacja wizytowała beneficjentów programu Rodzina Rodzinie.

Pierwszym, który objął pomocą syryjską rodzinę jest abp Stanisław Gądecki, program został również zarekomendowany przez biskupów kilku diecezji proboszczom i parafiom: m.in. abp Wiktor Skworc w liście noworocznym zaapelował o wsparcie, kardynał Kazimierz Nycz w liście na Wielki Post, odczytanym 5 marca w parafiach archidiecezji warszawskiej napisał: „Od kilku miesięcy działa program pomocowy Rodzina Rodzinie. Polega on na wsparciu rodzin poszkodowanych w wyniku wojny w Syrii – wsparciu przez inne rodziny, także polskie, przez wspólnoty bądź pojedyncze osoby. Chcemy w naszej archidiecezji rozpocząć ten program. Znajdziecie o nim informacje w swoich parafiach, a w Internecie – krótkie opisy syryjskich rodzin. W zależności od możliwości finansowych darczyńca może objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym. Pomoc trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Pozwala rozpocząć nowe życie w kraju zniszczonym wojną domową. Dzięki niej pomagamy utrzymać przy życiu także chrześcijańską mniejszość, szczególnie poszkodowaną w trakcie wojny. Zachęcam gorąco wszystkich – kapłanów, parafie, rodziny katolickie i wszystkich ludzi dobrej woli – do włączenia się w to dzieło: konkretne, dyskretne i skuteczne.”

Przed wojną w Aleppo mieszkało około 150 000 chrześcijan, obecnie jest ich ok. 25-30 000. Polska i polski Kościół poprzez skalę udzielanej pomocy na trwałe buduje sobie pomnik wdzięczności wśród społeczności syryjskiej.

Oceń treść:
;