Imieniny: Wladyslawa, Franciszka, Teodozji

Wydarzenia: Dzień Książki Dla Dzieci

Solidarność

 fot. krakowcaritas.pl

Przed Wielkanocą w Punkcje Socjalnym krakowskiej Caritas panuje wzmożony ruch. Wydawana jest przedświąteczna pomoc żywnościowa. Oprócz żywności zebranej w sklepach w ramach VIII Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności, Punkt Socjalny Caritas wydaje żywność pozyskaną dzięki darowiznom. Wciąż też szukamy parafii i stowarzyszeń, które chciałyby odebrać z magazynu Caritas jabłka otrzymane w darowiźnie i przekazać je potrzebującym.

 

W dniach 13 - 14 marca odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności. Oprócz centrali Caritas do udziału zgłosiły się 24 parafie z terenu archidiecezji krakowskiej. Akcję przeprowadzono w 116 sklepach, a wzięło w niej udział około 1300 wolontariuszy. Do pomocy Parafialnym Zespołom Caritas zgłosiła się młodzież z 10 Szkolnych Kół Caritas. Według szacunkowych danych zebraliśmy około 43 ton żywności, która została już w większości przekazana potrzebującym w ramach pomocy świątecznej. Gorąco dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom za zaangażowanie.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję Jałmużny Wielkopostnej. Krakowska Caritas rozprowadziła na terenie archidiecezji krakowskiej ponad 20 tysięcy tekturowych skarbonek, do których dzieci i młodzież, a często też całe rodziny wrzucały pieniądze w okresie Wielkiego Postu, rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności, takich jak słodycze czy różne formy rozrywki. Zaoszczędzone pieniądze są przekazywane na pomoc najuboższym, chorym, starszym i samotnym w parafiach.

W rozprowadzanie baranków z logo Caritas oraz paschalików, przeznaczonych na stół wielkanocny angażuje się większość parafii archidiecezji krakowskiej. Ofiary za ponad 52 000 baranków na stół wielkanocny, zamówionych przez parafie, pomogą w tym roku osobom starszym. Po odliczeniu kosztów produkcji i transportu baranków akcja, przeprowadzana pod hasłem „Podziel się wielkanocną radością”, powinna przynieść na tę pomoc około 140 000 PLN.

Placówki naszej Caritas służące osobom starszym i chorym, takie jak Domy Wczasowo - Rehabilitacyjne w Zebrzydowicach i Zembrzycach oraz Stacja Opieki w Krakowie są utrzymywane przez Caritas bez dofinansowania ze strony samorządów czy NFZ. Zatrudnione w Stacji Opieki pielęgniarki i rehabilitantki świadczą bezpłatną pomoc osobom starszym i chorym, zarówno w siedzibie stacji, jak i w domach. Przy krakowskiej Stacji Opieki działa też poradnia geriatryczna, w której pacjentów przyjmuje lekarz - wolontariusz. Opłaty pacjentów korzystających z turnusów rehabilitacyjnych lub pobytów w Domach Wczasowo - Rehabilitacyjnych w Zebrzydowicach i Zembrzycach nie wystarczają na utrzymanie tych ośrodków, chociaż nie są one nastawione na zysk.

Potrzeby osób starszych, mających najczęściej problemy zdrowotne, są bardzo duże. Wysokie ceny lekarstw, a często także konieczność korzystania z odpłatnych świadczeń zdrowotnych ze względu na wielomiesięczne kolejki do lekarzy specjalistów, sprawiają, że niejednokrotnie brakuje im środków na życie, jeżeli nie mogą liczyć na pomoc rodziny. Wielu osobom nasza Caritas dostarcza pomocy żywnościowej, pomaga wykupić lekarstwa lub opłacić zaległe rachunki za media. Dlatego też po raz kolejny Caritas Archidiecezji Krakowskiej prosi o 1% podatku, przeznaczając go w całości na potrzeby osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Składając wszystkim wielkanocne życzenia pokoju i radości, już teraz myślimy o nadchodzącym 71. Tygodniu Miłosierdzia (12 - 19.04.2015 r.), podczas którego będziemy świętować wspólnie z pielgrzymami z Caritas z całej Polski 25-lecie działalności Caritas Archidiecezji Krakowskiej w trakcie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Caritas do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i Centrum Jana Pawła II, która odbędzie się w sobotę 18.04.2015 r.

;