Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Dialog

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

nabożeństwo ekumeniczne fot. Episkopat.pl

W niedzielę 21 stycznia br., w polskokatolickiej katedrze Św. Ducha w Warszawie, odbyło się centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wśród przedstawicieli wyznania rzymskokatolickiego byli m.in. bp Adam Bab oraz bp Michał Janocha. Nabożeństwu przewodniczył bp Andrzej Gontarek, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego.

 

Homilię podczas centralnego nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Warszawie wygłosił bp Adam Bab, przewodniczący Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego. Bp Bab podkreślił w homilii, że jedność wśród ludzi zaczyna się od przyjęcia miłości Chrystusa. „Bóg przyjęty i ugoszczony sprawia, że człowiek sam zaczyna promieniować Jego miłością. Ta miłość nie izoluje człowieka od świata, wręcz przeciwnie, przynagla do tego, by innych zaprosić do szczęścia, jakie daje przyjęcie Boga” – mówił.

Bp Adam Bab zwrócił uwagę także na wartość spotkania z drugim człowiekiem, który w przeżywaniu swoich trudów potrzebuje obecności kogoś bliskiego. „Nie byłoby dobrze, gdybyśmy po XX wiekach głoszenia Ewangelii wciąż zadawali pytania, kto jest naszym bliźnim i gdzie są poranieni ludzie, którzy czekają na naszą miłość” – mówił. „Ten wymiar, Jezusowego przykazania miłości, który dotyczy bliźniego i jego ran nie musi być zdeponowany do ekumenicznej poczekalni”. Następnie bp Bab zachęcił, aby wspólnie „przemówić do świata miłością, która jest czynnym miłosierdziem”.

Na zakończenie centralnego nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w polskokatolickiej katedrze Św. Ducha w Warszawie przedstawiciele wyznań chrześcijańskich udzielili pasterskiego błogosławieństwa. Ze strony rzymskokatolickiej w nabożeństwie uczestniczyli m.in. oraz bp Adam Bab, bp Romuald Kamiński, bp Michał Janocha oraz ks. Adam Strojny ze wspólnoty Chemin Neuf. W nabożeństwie uczestniczyli także bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), bp Jarosław M. Jan Opala (Kościół Starokatolicki Mariawitów), ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej (Kościół Ewangelicko-Augsburski), ks. mitrat Anatol Szydłowski (Kościół Prawosławny), Iga Zalisz, dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce (Kościół Ewangelicko-Reformowany).

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na nabożeństwach lub spotkaniach ekumenicznych.

W tym roku centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się w polskokatolickiej katedrze Św. Ducha w Warszawie. Ofiary zbierane w trakcie nabożeństwa zostaną przekazane na projekt: „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech”, w którym od ponad 25 lat biorą udział oficjalni przedstawiciele Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickiego z państw projektu.

Źródło:
;