Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Małopolska

Centrum Pielgrzyma i Turysty w Lipnicy Murowanej

 fot. visitlipnica.pl

W Lipnicy Murowanej, słynącej z konkursu palm wielkanocnych, powstało Centrum Pielgrzyma i Turysty. Dzięki niemu jeden z najcenniejszych drewnianych polskich zabytków, który się tam znajduje, czyli drewniany kościółek św. Leonarda, stanie się centrum nowoczesnej turystyki.

Centrum Pielgrzyma i Turysty to pomysł ks. proboszcza lipnickiej parafii. - Przed pandemią obserwowaliśmy u nas ogromny ruch pielgrzymkowy. Nasza placówka jest więc zaawansowaną odpowiedzią na chęć poznania historii, postaci i zabytków związanych z Lipnicą Murowaną - opowiada ks. Mariusz Jachymczak.

Kościółek św. Leonarda jest jednym z blisko 900 obiektów dziedzictwa kulturowego znajdujących się na światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. W powstałym centrum za pomocą najnowocześniejszej technologii - hologramu - można zwiedzić ten najcenniejszy zabytek średniowiecznego budownictwa drewnianego w Polsce i na świecie, a zwłaszcza szczegółowo zapoznać się z jego tryptykami.

- Wielu zastanawiało się czy tak nowoczesny sposób jest odpowiedni, by pokazywać przeszłość. Nie mniej jednak zachęcamy każdego, by najpierw osobiście zwiedził wszystkie wyjątkowe miejsca Lipnicy, a dopiero później utrwalił sobie wszystkie informacje i być może niezauważone „na żywo” szczegóły poprzez nowoczesne technologie - podkreśla ks. Jachymczak.

Jak dodaje, turyści będą mogli zapoznać się z historią miejscowości zaprezentowaną w atrakcyjnej formie, dzięki wykorzystaniu audioprzewodników w siedmiu językach. Poza tym przybyli będą mogli zdobyć także wiedzę o lokalnej kulturze i innych ciekawych miejscach w pobliżu, jak na przykład kopalni soli w Bochni czy wieży widokowej na Szpilówce.

- A po ekscytującej wyprawie po atrakcjach wirtualnych centrum każdy gość będzie mógł skosztować lipnickiej lipiny, czyli herbaty z kwiatów aromatycznej lipy okraszonej miodem z lokalnych pasiek. Mamy nadzieję, że od kwietnia bieżącego roku, kiedy to zaczyna się u nas sezon turystyczny, odwiedzi nas jak najwięcej osób - podsumowuje ks. proboszcz.

Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.visitlipnica.pl. Na tej stronie można też odbyć ciekawą wirtualną wycieczkę po miejscowości.

Kościół św. Leonarda powstał prawdopodobnie w 1143 r. W obecnym kształcie funkcjonuje od XV w. Zdobiące go tryptyki ołtarzowe i polichromie to wyraz wiary i wielowiekowej troski społeczności lipnickiej o świątynię.

Z Lipnicą związani są trzej święci Kościoła katolickiego. Tutaj właśnie urodził się św. Szymon, w którego rodzinnym domu powstało jego sanktuarium. W Lipnicy swoją pracę na rzecz bliźnich i Kościoła rozpoczęły także siostry Ledóchowskie, Urszula i Maria Teresa.

Oceń treść:
Źródło:
;