Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

Wydarzenia: Dzień Chorób Rzadkich

Pod oknem

Już po raz dziewiąty kard. Stanisław Dziwisz w asyście dzieci zapalił lampki na choince pod Oknem Papieskim. W tym roku po raz pierwszy specjalnie udekorowano choinkę rosnącą od 20 lat na skwerze dziedzińca Domu Arcybiskupów Krakowskich.Uroczystość przepełniona była radosnymi śpiewami i tańcami, nauką pokazywania piosenek religijnych, a także piękną góralską muzyką okraszoną blaskiem regionalnych strojów. Oprawę muzyczną zapewniła bowiem schola dziecięca „Śnieżnej Pani” z Tokarni oraz kapela góralska „Mali Miętusianie” z Miętustwa.

Wydarzenie poprowadził znany franciszkański rekolekcjonista i muzyk, o. Łukasz Buksa, który udając podróż wehikułem czasu, przedstawił przybyłym dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz świetlic środowiskowych, a także zgromadzonym krakowianom i turystom, historię ozdobionej choinki od sadzonki aż do chwili obecnej.

Sygnałem do zapalenia światełek na choince rosnącej na skwerze Domu Arcybiskupów Krakowskich była „Fanfara Honorowa” zagrana na rogach myśliwskich przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Drogę do drzewka metropolicie krakowskiemu wyznaczyła ścieżka, którą tworzyły światła małych latareczek, jakie zgromadzone dzieci otrzymały od strażaków.

Tuż po tym, jak kard. Stanisław Dziwisz zawiesił na gałęzi drzewka lampion z Betlejemskim Światełkiem Pokoju, cała choinka rozbłysła pięknym światłem, co wywołało głośne oklaski. „Bóg zapłać za odwiedziny, za to że uradowaliście ten dom, że wnieśliście do niego dużo radości i pogody. Przyjdźcie znowu. W ciągu roku też przychodźcie” – powiedział do zebranych hierarcha.

Najmłodsi spotkali się również ze św. Mikołajem, któremu odśpiewali radośnie kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Święty biskup wraz ze sponsorami uroczystości przywiózł paczki świąteczne, które po zakończeniu imprezy otrzymało każde dziecko.

Zapalenie światełek na choince pod Oknem Papieskim to atrakcja, której sława sięga już poza Kraków. „Bardzo się cieszymy, że w Krakowie jest takie wydarzenie – radosne spotkanie całych rodzin, podczas którego choć na chwilę można odetchnąć od przedświątecznego zabiegania” – powiedział pan Piotr z Wieliczki. „Chcę w ten szczególny czas rozpocząć tę świąteczny czas, po dość trudnym dla mnie roku. Właśnie widokiem tej pięknej krakowskiej choinki” – dodała z kolei pani Anna z Krakowa.

Dekorowanie Drzewka Bożonarodzeniowego pod Domem Arcybiskupów w Krakowie odwołuje się do tradycji drzewek świątecznych przygotowywanych papieżowi Janowi Pawłowi II na Placu Św. Piotra w Rzymie od 1982 roku.

Źródło:
;