Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Dialog

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie ukrzyżowani jak Jezus

papież franciszek fot. Mazur / catholicnews.org

Większość wiernych Kościoła grecko-melchickiego jest ukrzyżowana tak jak Jezus – powiedział Papież na porannej Eucharystii w swej watykańskiej rezydencji.

 

Koncelebrował ją wraz z nowym patriarchą tego wschodniego Kościoła Józefem Absim, który w czerwcu zastąpił na tym stanowisku Grzegorza III  Lahama. Tym razem Franciszek nie wygłosił homilii, lecz w krótkim pozdrowieniu wyjaśnił znaczenie tej liturgii.

„Ta Msza, sprawowana wraz z naszym bratem patriarchą Józefem, ustanawia apostolską jedność. Jest on ojcem pradawnego Kościoła i przychodzi uścisnąć Piotra, by powiedzieć: trwam w jedności z Piotrem. Takie znaczenie ma ta dzisiejsza liturgia: uścisk ojca pewnego Kościoła z Piotrem. Kościoła bogatego, o własnej teologii wewnątrz teologii katolickiej, o własnej, wspaniałej liturgii. Kościoła, którego lud, większość tego ludu jest w tym momencie ukrzyżowana tak jak Jezus. Ofiarujemy tę Mszę za ten lud, za ten lud, który cierpi, za chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, którzy poświęcają swe życie, swe dobra, swój majątek, i cierpią wygnanie. I ofiarujemy tę Mszę za posługę naszego brata Józefa” – powiedział Ojciec Święty.

Oceń treść:
Źródło:
;