Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Kulturalnie

Chrześcijański festiwal filmowy

 fot. Materiały prasowe

Warszawski chrześcijański festiwal filmowy Drabina Jakuba odbędzie się w kinie Wisła w dniach 22-28 czerwca. Jest to inauguracyjna edycja imprezy. W tym roku jest ona częścią poświęconego współczesnej kulturze chrześcijańskiej Tygodnia Jezusa. Na uczestników czekać będą projekcie filmów fabularnych i dokumentalnych oraz spotkania m.in. z ich bohaterami i reżyserami.

 

Kino chrześcijańskie najczęściej kojarzone jest z adaptacjami historycznych opowieści o postaciach biblijnych lub żywotach świętych. Z pewnością filmy te stanowią nieocenioną wartość, jednak prezentowane na festiwalu ujęcie kina chrześcijańskiego będzie szersze i znacznie bliższe czasom współczesnym. Na widzów czekać będzie kilkanaście filmów produkcji amerykańskiej, europejskiej oraz polskiej. Jednym z nich jest obraz braci Jona i Andy’ego Erwinów, pod tytułem Październikowe dziecko, częściowo inspirowany autentyczną historią Gianny Jessen – kobiety, która przeżyła własną aborcję. Szukając swej biologicznej matki, odkrywa prawdę o sobie – o tym, że urodziła się w trakcie aborcji. Obraz wiernie ukazuje osobę, która przeszła na samym początku życia olbrzymią traumę. Choć doświadczenie to nie zachowało się w jej pamięci, ma ogromny wpływ na jej postawę wobec bliskich i świata. Mocnym punktem programu będzie emisja filmu Wszystko o człowieku wielokrotnie nagradzanego na festiwalach. Przedstawia on prawdziwą historię dwójki braci, którzy podróżują po świecie w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania natury egzystencjalnej. Bohaterowie przebywają wśród bezdomnych na ulicach Nowego Jorku, sierot i przyprawionych o kalectwo dzieci z Peru oraz trędowatych w lasach Ghany. Dzięki tym spotkaniom, bracia doświadczą czegoś co na zawsze zmieni ich życie.

Uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć film Evy Gaulis-Bajerskiej o modlitewnej pielgrzymce Żydów Mesjańskich do Polski. Mesjasz-Bus to unikalny dokumentalny zapis modlitwy, wiary, tańca, i śpiewu. Pięćdziesięcioosobowa grupa wyruszyła autobusem z Kijowa w misyjną podróż po Polsce. Zebrali się z różnych miejsc Ukrainy oraz z największej, europejskiej wspólnoty Żydów Mesjańskich (KEMO), która mieści się w Kijowie. Dokument pokazuje jak podczas tej sześciodniowej pielgrzymki modlą się wstawienniczo przy pomnikach męczeństwa Żydów, błogosławią te miejsca i proszą Boga o oczyszczenie Polski z przekleństwa wywołanego krwią przelaną na terenie naszego kraju. Mówią na temat skutków antysemityzmu i kroków jakie powinni podjąć chrześcijanie, aby doprowadzić do jedności w Kościele.

Na uwagę zasługuje również dramatyczny film reżyserii Michael Caton-Jones. Strzelając do psów opowiada historię 2 500 uchodźców, zamordowanych przez siepaczy Hutu. To dramatyczne wydarzenie miało miejsce Ruandzie w 1994 roku przy przerażającym milczeniu i bierność całego świata, w tym ONZ. Kolejnym ciekawym filmem, który pojawi się na festiwalu jest Łaska i Miłosierdzie reżyserii Davida G.Evansa. Produkcja opowiada o przypadkowym spotkaniu, które na zawsze odmienia życie dwóch mężczyzn – pełnego rasistowskich uprzedzeń policjanta i czarnoskórego pastora. Policjant Bill "Mac" McDonald (Michael Joiner) traci w wypadku ukochanego syna i przez kilkanaście kolejnych lat nie może pogodzić się z jego śmiercią. Jest pełen bólu i rasistowskich uprzedzeń. Obwinia o wszystko Boga, robi się zgorzkniały i coraz bardziej oddala się od rodziny. Czy mężczyźni będą w stanie znaleźć wspólny język i nawzajem się wesprzeć? Inspirujący dramat, opowiadający o poszukiwaniu odkupienia, przezwyciężaniu rasowych uprzedzeń i sile wiary.

Ponadto, w ramach Festiwalu Filmów Chrześcijańskich Drabina Jakuba odbędą się projekcje następujących filmów: Idealna fala, Odważni, Powrót do domu, Adwokat ulicy, Mesjasz bus, Więcej niż sen, Ostrze włóczni, Strzelając do psów, Wiara króla, Odporni, Jedna noc z królem, Głupi mądry film.

 

Tydzień Jezusa

Mieszkańców stolicy w dniach 21-28 czerwca czeka prawdziwa eksplozja współczesnej i alternatywnej kultury chrześcijańskiej. Jej epicentrum znajdzie się w przygotowanym specjalnie na tę okazję miasteczku na Polach Mokotowskich. Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Glory”, Slot Warszawa, Marsz dla Jezusa, liczne warsztaty, prelekcje oraz koncerty m.in. Mietek Szcześniak i Deus Meus, Exodus 15 - te i inne wydarzenia odbędą się pod szyldem Tygodnia Jezusa. W jego organizację zaangażowało się większość protestanckich kościołów w Warszawie. Impreza została objęta honorowym patronatem posła Johna Abrahama Godsona i radnego Marcina Korowaja.

;