Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Pod oknem

Chrześcijański przedsiębiorca kontynuatorem dzieła stworzenia

arcybiskup jędraszewski podczas konferencji naukowej poświęconej pamięci księdza marka leśniaka fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska

- Chrześcijański przedsiębiorca to człowiek, który wie, że jest nad nim Pan Bóg i jaką łaską został on obdarzony, mogąc w pewnej mierze kontynuować dzieło stworzenia - mówił Arcybiskup Marek Jędraszewski podczas konferencji naukowej „Mateusz 25. Droga i cel przedsiębiorcy" poświęconej pamięci ks. dra Marka Leśniaka, którą metropolita objął swoim honorowym patronatem.

 

Metropolita odwołał się do historii, przywołując cyniczny napis Arbeit macht frei, zamieszczony nad bramą obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zaznaczył, że przestąpienie progu obozu odbierało człowiekowi tożsamość, zamieniając nazwisko na numer.

- Hitlerowcy celowo zniekształcili ewangeliczne przesłanie. Nie Bóg, który jest prawdą wyzwala, ale praca. W obozie koncentracyjnym doszło do podwójnego przekreślenia transcendencji - Boga i godności osobowej człowieka.

Arcybiskup zaznaczył, że w dzisiejszym świecie nastąpiła kolejna zmiany myśli ewangelicznej przez zastąpienie jej sformułowaniem - pieniądz czyni wolnym.

- Pieniądz zostaje postawiony w miejsce Pana Boga, stając się bożkiem mamoną, ponownie przekreślając człowieka. Liczy się nie konkretna jednostka, ale konto w banku - zauważył metropolita.

Arcybiskup nawiązał do odmówionej na początku konferencji modlitwy przedsiębiorcy i pracodawcy, której treść nawiązuje do Boga Stwórcy i wyraża głębokie przekonanie, że człowiek biznesu jest uczestnikiem i kontynuatorem tego dzieła.

- Życzę, by w świecie powszechnej globalizacji, przekreślenia człowieka i jego godności zabrzmiało wyraźne przesłanie, że chrześcijański przedsiębiorca to człowiek, który wie, że jest nad nim Pan Bóg i jaką łaską został on obdarzony, mogąc w pewnej mierze kontynuować dzieło stworzenia - mówił na zakończenie swojego słowa metropolita.

Oceń treść:
Źródło:
;