Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Solidarność

Ciepłe koce, schronienie i paczki żywnościowe. Kolejny etap pomocy ofiarom trzęsienia ziemi

trzęsienie ziemi w syrii fot. Caritas Polska

Trzęsienie ziemi z 6 lutego kosztowało życie ponad 42 tysięcy osób, a ponad 120 tysięcy zostało rannych – podają władze Syrii i Turcji. Mimo wsparcia z całego świata sytuacja poszkodowanych jest bardzo ciężka. W kolejnym etapie pomocy Caritas Polska za kwotę 55 tysięcy USD zakupi 1000 paczek żywnościowych oraz koce dla 2 tysięcy osób – niezbędne wsparcie na przetrwanie zimy dla tych, którzy stracili swoje domy.

 

– Według najnowszych danych ponad 6 mln Syryjczyków zostało dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi – mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i Libanie. – Na bliskim Wschodzie trwa zima. Ludzie pozbawieni dachu nad głową nie mają jak się ogrzać, w co się ubrać.

10 dni po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii tysiące rodzin nadal nie mogą wrócić do swoich domów. Osoby te pozostają na otwartej przestrzeni, szukają schronienia w kościołach, zniszczonych budynkach, punktach pomocy dla uchodźców wewnętrznych lub są tymczasowo goszczone przez inne rodziny. Sytuację pogarszają mroźne temperatury. Trzęsienie ziemi jest poważnym ciosem szczególnie dla Syrii, w której od 12 lat trwa brutalna wojna domowa.

W kolejnej transzy pomocy Caritas Polska zakupi za 55 tysięcy USD 1000 paczek żywnościowych dla Hope Center, chrześcijańskiej organizacji pomocowej działającej w Syrii. Jedna paczka wystarcza rodzinie na około miesiąc. W ramach drugiej transzy pomocy kupimy także koce dla blisko 2 tysięcy osób, które znalazły schronienie we wspieranej przez nas wcześniej szkole zakonu mechitarystów w Aleppo.

Poczuć się bezpiecznie

– Bardzo potrzebujemy koców. Wczoraj był mróz sięgający minus 2 stopni. Nie mogliśmy znaleźć wystarczającej liczby koców dla dzieci – mówi Maya Dabbagh, wolontariuszka w kościele maronickim w Aleppo.

– Organizowaliśmy spanie na ławkach w kościele. Modliliśmy się, odbyła się Eucharystia. Odmówiliśmy różaniec, nasi bracia muzułmanie również się modlili. Przez całą noc modliliśmy się w przeszywającym zimnie. Zbieraliśmy się razem i każde dwie, trzy osoby używały jednego koca. Sytuacja jest naprawdę tragiczna – dodaje Maya Dabbagh.

– To już dwie noce bez snu. Nie mogę wrócić do mojego domu. Wciąż jestem w szoku. Jednak bycie otoczonym przez ludzi sprawia, że czuję się bezpiecznie – mówi Theodora, która wraz z córkami znalazła schronienie w Syryjskim Kościele Ortodoksyjnym w Aleppo i otrzymała pomoc od Caritas. – Jedna z moich córek, Jolie, jest silna. Ja też sobie poradziłam. Ale moja druga córka jest w gorszym stanie. Modlę się po każdym wstrząsie wtórnym w nadziei, że Bóg nas ochroni. Pytam Go, czy cierpienie związane z wojną nie było wystarczające, a teraz jeszcze trzęsienie ziemi nas dotknęło. Dziękujemy, że jesteście z nami
i pozwalacie dzielić się naszymi doświadczeniami.

Caritas pomaga na miejscu od pierwszych dni

W zeszłym tygodniu Caritas Polska przekazała na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi 100 tysięcy USD zebrane od darczyńców. Za część tych środków zakupiono m.in. 1200 materaców, które zostały przekazane do 13 miejsc dających schronienie i punktów pomocy w Aleppo.

Caritas Polska pozostaje w nieustannym kontakcie ze swoimi partnerami na miejscu w ramach sieci Caritas Internationalis, współpracuje także z organizacją Hope Center i innymi partnerami kościelnymi, by efektywnie nieść pomoc rzeczową i żywnościową. Zespół Caritas Syria pracujący w Aleppo i Latakii dostarcza najpotrzebniejsze produkty – poza kocami i materacami wodę pitną oraz artykuły higieniczne – do kilku zbiorowych schronień, meczetów i kościołów.

Dziękujemy za dotychczasową pomoc i apelujemy o dalsze wspieranie naszych działań pomocowych w Syrii i Turcji.

Jak pomóc:

  • wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC
  • wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
Źródło:
;