Imieniny: Gabriela, Anastazji

Wydarzenia: Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Pod oknem

Cisza dla Krakowa – Kościoły Stacyjne 2024

 fot. www.fotolia.com

Już po raz ósmy w trakcie Wielkiego Postu podążymy szlakiem krakowskich Kościołów Stacyjnych. W drodze do Wielkanocy będzie towarzyszyć nam hasło "Cisza dla Krakowa".

 

Wielki Post w wielkim mieście

Podobnie jak w zeszłym roku, również w tym Archidiecezja Krakowska poprzez wielkopostne pielgrzymowanie chce stworzyć szczególną przestrzeń do zatrzymania się, wyciszenia i osobistego spotkania z Chrystusem. W hałasie i pośpiechu codzienności Eucharystia i następująca po niej adoracja Najświętszego Sakramentu pomogą spojrzeć na życie Bożymi oczyma i posłuchać Jego słów skierowanych do każdego z nas indywidualnie.

Adorację Najświętszego Sakramentu będzie rozpoczynać wspólna modlitwa przeproszenia. Będzie to okazja do zastanowienia się nad swoim uczestnictwem w Najświętszej Ofierze oraz adoracji Chrystusa obecnego pod postacią Chleba, a także do wynagrodzenia za grzechy. Stanowi ona również przygotowanie do Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w naszej archidiecezji w dniach 28 marca-15 czerwca.

Modlitwa w ciszy przed Najświętszym Sakramentem w każdym Kościele Stacyjnym potrwa do godz. 21. Wyjątkami będą katedra na Wawelu oraz kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym. W tych miejscach adoracja będzie odbywać się od rana aż do rozpoczęcia Mszy św. Natomiast w sobotę, 9 marca, po zakończeniu Eucharystii w bazylice św. Franciszka z Asyżu, zgromadzeni zostaną zaproszeni do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

Wspólnota

W każdym dniu liturgii stacyjnej w modlitewnej łączności z jej uczestnikami będzie trwać jedno żeńskie zgromadzenie zakonne, które będzie powierzać Bogu nasze miasto, archidiecezję i Ojczyznę. Dostępny będzie także formularz umożliwiający przesyłanie osobistych intencji, które będą omadlane przy tej okazji.  Intencje przesłane do godz. 15.00 będą otaczane modlitwą podczas wieczornej liturgii stacyjnej. Te przesłane po godz. 15.00 zostaną przepisane na kolejny dzień.

Wypełniając jedną z tradycyjnych praktyk wielkopostnych, jaką jest jałmużna, podczas Mszy św. będzie można złożyć ofiarę, która zostanie przekazana na Dom Samotnej Matki im. kard. Karola Wojtyły w Krakowie.

Rzymska tradycja w stolicy Małopolski

Zwyczaj pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych jest praktykowany w Archidiecezji Krakowskiej od 2017 r. Przez cały Wielki Post (z wyłączeniem niedziel) Msze św. sprawowane są przez biskupów w różnych kościołach miasta. Świątynie zostały wybrane na podstawie analogii do rzymskich pierwowzorów, w związku z liturgią słowa lub ze względów topograficznych.

Tradycja ta narodziła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża gromadzili się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników. Pierwszym rzymskim Kościołem Stacyjnym, wybranym jeszcze przez papieża Grzegorza Wielkiego, jest bazylika św. Sabiny na Awentynie. Każdego roku właśnie tam Ojciec Święty odprawia Eucharystię w Środę Popielcową.

Wielkopostne pielgrzymowanie do krakowskich kościołów stacyjnych rozpocznie Msza św. o godz. 16:30 w katedrze wawelskiej w Środę Popielcową. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, a wcześniej na adorację Najświętszego Sakramentu.

Źródło:
;