Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Patriotyzm

Co każdy Polak powinien wiedzieć o fladze

 fot. Fotolia.com

Polska flaga zawsze musi być czysta, wyprasowana i zadbana. Nigdy nie powinna dotykać podłoża, nie można na niej umieszczać napisów, rysunków czy znaków – mówi PAP Kamila Lutek z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

 

 

2 maja przypada Dzień Flagi RP, obchodzony od 2004 roku. Jednocześnie obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

"Flaga w takiej formie, w jakiej ją znamy dzisiaj, pojawiła się dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Owszem wcześniej przez cały XIX w. występowały te dwie barwy na kokardach narodowych, natomiast dopiero ustawa Sejmu Ustawodawczego z sierpnia 1919 r. określiła jak ma wyglądać polska flaga” - powiedziała PAP Kamila Lutek.

Barwy narodowe nawiązują do kolorystyki godła państwowego: biel odzwierciedla orła białego, czerwień - pole tarczy herbowej. Odcień koloru czerwonego na fladze się zmieniał. Początkowo Minister Spraw Wojskowych w 1921 roku określił kolor czerwony jako karmazyn, natomiast w 1927 r. zmieniono ten odcień na cynober, który obowiązywał aż do 1980 r. Obecnie odcień czerwieni jest znów zbliżona do karmazynu.

"Oficjalnie za flagę państwową uważa się prostokątny płat tkaniny biało-czerwony, wiszący na maszcie” - dodała Lutek. Flaga na maszcie powinna powiewać swobodnie, nie powinna być owinięta wokół niego.

Obowiązują dwa warianty flagi państwowej: biało-czerwona oraz biało-czerwona z orłem w koronie umieszczonym pośrodku na białym pasie. Flaga z godłem nie powinna być jednak używana przez obywateli, ponieważ przysługuje natomiast placówkom dyplomatycznym, lotniskom, samolotom cywilnym, misjom polskim za granicą oraz statkom handlowym.

"Flaga zawsze musi być czysta, wyprasowana, zadbana. Umieszczona na maszcie czy gdziekolwiek indziej, nie powinna dotykać podłoża, bo to też jest w pewien sposób znieważenia tej flagi" – przypomniała.

Jeżeli flaga ulegnie zniszczeniu, kolory są wypłowiałe, powinno się ją zamienić na nową, a starą w godny sposób zniszczyć. "Oczywiście nie możemy takiej flagi w całości wyrzucić do śmietnika, tylko należy wtedy barwy białą i czerwoną od siebie oddzielić i dopiero można już takie oddzielone barwy zniszczyć” - podkreśliła Lutek. Podobnie jest z flagami papierowymi, których używają np. dzieci podczas świąt narodowych. One także powinny zostanie pocięte i dopiero zniszczone.

Lutek przypomniała, że w przypadku flagi umieszczonej pionowo kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie dla osoby patrzącej od frontu, natomiast jeżeli jest to flaga umieszczona na drzewcu, to biały kolor powinien znajdować się bliżej drzewca.
 
Jak podkreśliła, na polskiej fladze nie powinno umieszczać się jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter czy obrazków. Często jednak np. kibicie piłkarscy czy partie polityczne przywłaszczają sobie flagę, umieszczając na niej różne swoje hasła.

"Wszystkie partie polityczne tę flagę sobie przywłaszczają, troszeczkę nadmiernie jej używając. I nawet niektórzy nasi politycy nie zdają sobie z tego sprawy, że na tej fladze nie powinno się umieszczać napisów, bo to podlega już karze” - oceniła.

Flagi możemy wywieszać nie tylko podczas świąt państwowych, Dnia Flagi, ale również wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego, czy społecznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby flagę wywieszać np. z okazji meczu reprezentacji narodowej. "Należy jednak pamiętać, że trzeba tę flagę umieścić w czystej postaci, że nie mogą jej towarzyszyć żadne napisy czy nalepki” - dodała.

Przypomniała, że za znieważenie flagi i innych symboli narodowych grożą kary. Art. 137 Kk. mówi, że „kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

W sklepach z pamiątkami jest ogromny wybór gadżetów w barwach narodowych: od długopisów, breloków, magnesów na lodówkę, poprzez kubki, kieliszki, skarpetki, szaliki, czapeczki, koszulki, aż po flagi w różnych rozmiarach.
 
Bożena Żynda, właścicielka sklepu z pamiątkami w centrum Łodzi przyznaje, że z roku na rok coraz więcej ludzi kupuje flagi; dużą popularnością cieszą się także koszulki i szaliki w barwach narodowych. „I to nie jest tak, że na dzień przed 2 maja, ale już wcześniej kupują, także wtedy, gdy wyjeżdżają za granicę. Chociażby na mecze kupują też i flagi, koszulki i szaliki. Jest zainteresowanie” - przyznała.

;