Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Pod oknem

Co raz bliżej beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego

 fot. wikipedia.org

Najprawdopodobniej w grudniu zostanie ogłoszona decyzja Stolicy Apostolskiej o beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego – „Apostoła Kazachstanu”. Taką informację podał ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej.

 

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku możemy dowiedzieć się o beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego. „Oczywiście wszystko zależy od ojca świętego – czy zaaprobuje pracę komisji Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie” – zastrzega ks. Andrzej Scąber. Referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej poinformował o postępach procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego w czasie IX ogólnopolskiego kursu dla postulatorów i ich współpracowników w sprawach kanonizacyjnych, który 4 listopada odbył się w Krakowie.

22 stycznia papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego. Do jego beatyfikacji konieczny jest jeszcze dekret o autentyczności cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego. Najprawdopodobniej przed Bożym Narodzeniem prefekt Kongregacji zgłosi go ojcu świętemu. Jeśli papież go zaaprobuje, zostanie publicznie ogłoszony a to będzie równoznaczne z decyzją o beatyfikacji. Wówczas pozostaje kwestia ustalenia terminu i miejsca uroczystości. Możliwe, że beatyfikacja odbędzie się w Karagandzie, gdzie ks. Władysław Bukowiński przez długie lata pracował, zmarł i gdzie znajduje się jego grób.

Ks. Władysław Bukowiński (1904-1974) nazywany jest „Apostołem Kazachstanu”. Był kapłanem diecezji krakowskiej. Pracował na Ukrainie. Został wywieziony na 10 lat łagrów do Czelabińska. Był m.in. prostym robotnikiem w zajezdni samochodowej w Karagandzie. W ramach akcji repatriacyjnej, mógł powrócić do Polski, ale uznał że jego miejsce jest wśród wiernych w Kazachstanie.

„Człowiek, który sam był skazańcem i całkowicie oddał się tym, którzy zostali zapomniani przez wszystkich i skazani na niebyt. Podjął ich los, mimo że mógł w latach 50. wrócić do kraju i w Polsce – mówiąc kolokwialnie – ułożyć sobie normalne życie” – mówi ks. Scąber i dodaje, że na prośbę kard. Wojtyły, by pozostał ze względu na stan zdrowia ks. Bukowiński odpowiedział: „i grób apostołuje”. „I do dnia dzisiejszego apostołuje tam w Karagandzie, gdzie w starej katedrze znajduje się jego grób. Ufamy, że przed beatyfikacją jego doczesne szczątki, później już relikwie, będą umieszczone w nowej katedrze Matki Bożej Fatimskiej w Karagandzie” – mówi ks. Scąber.

Ks. Władysław Bukowiński byłby pierwszym błogosławionym Kościoła łacińskiego w Kazachstanie. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w Krakowie w 2006 r. W 2012 r. złożono w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie positio o życiu, działalności i heroiczności cnót oraz sławie świętości Sługi Bożego ks. Bukowińskiego. Od 2008 r. zbierano dokumenty lekarskie i świadectwa dotyczące domniemanego cudu z wstawiennictwem Sługi Bożego. Natomiast w dniach 22-31 maja 2013 r. w Karagandzie odbył się proces o domniemanym cudzie przez wstawiennictwo kandydata na ołtarze, które złożono w Kongregacji 19 czerwca 2013 r.

Źródło:
;