Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Prasa

Co w listopadowym miesięczniku „W drodze”

miesięcznik w drodze fot. W drodze 11/2019

Przeszła czterdzieści operacji. Ból towarzyszy jej od dziecka praktycznie bez przerwy. Wychowywała się z dala od rodziny, zmagała z niepełnosprawnością, przeżyła gorycz porzucenia, niejeden raz spotykała się z niezrozumieniem w szpitalach. A jednak nie pozwoliła, by cierpienie przekreśliło jej życie. Janina Ochojska w szczerej rozmowie opowiada o bólu, wychodzeniu z samotności, granicach wytrzymałości, niemożliwych marzeniach, pogodzeniu się z rakiem oraz o tym, co najbardziej doskwiera chorym i gdzie w chorobie szukać siły. „Nie proszę Pana Boga o to, żeby już na mnie niczego nie zsyłał. Bo tak naprawdę wszystko, z czym musiałam się zmierzyć, zawsze udawało się zamienić w coś dobrego” – wyznaje.

Szlachetny beton

Współczesne kościoły nie mają dobrej sławy. Przypominają skrzyżowanie hali produkcyjnej ze statkiem kosmicznym. Architekt Jakub Turbasa przekonuje, że w poszukiwaniu sacrum nie musimy wracać do dawnych wieków. Również w kościele z betonu można stworzyć przestrzeń do modlitwy. W jaki sposób czytać współczesną architekturę? Dlaczego tyle wśród nas kiczowatych kościołów? Czy twórca budowli sakralnych musi być wierzący?

 

Przetrwanie

Kiedy mówimy o możliwym wyczerpaniu się zasobów naturalnych, myślimy najczęściej o paliwach kopalnych. Jednak, jak tłumaczy prof. Szymon Malinowski, grozi nam o wiele poważniejsze wyczerpanie się kluczowego dla nas zasobu: atmosfery. Wbrew czarnowidzom jest jeszcze szansa, aby odwrócić zbliżającą się zagładę. W jaki sposób? Na czym polega bilans węglowy? W czym lepszy jest rower elektryczny od samochodu spalinowego, skoro ostatecznie w elektrowni też produkuje się dwutlenek węgla? Czym różni się krótki i długi obieg węgla w przyrodzie? Fakty i mity na temat globalnego ocieplenia do wyciągnięcia wniosków na cito!

Ponadto w listopadowym numerze miesięcznika „W drodze” ks. prof. Piotr Morciniec o tym, czy cierpienie uszlachetnia i czym się różni przerwanie uporczywej terapii od eutanazji. Karolina Staszak zastanawia się, czy chrześcijanin ma prawo krytykować sztukę współczesną, natomiast Dominik Jurczak OP opowiada o tym, gdzie można odprawiać mszę świętą.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy

Oceń treść:
Źródło:
;