Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Wydarzenia: Dzień Czerwonego Kapturka

Prasa

Co w sierpniowym miesięczniku „w drodze”

miesięcznik w drodze fot. W drodze 8/2020

Dla jednych papież jest za mało postępowy, dla innych zbyt wysoko stawia poprzeczkę, na przykład w kwestiach społecznych, są i tacy, którzy nie chcą widzieć w nim następcy św. Piotra. Gdyby chodziło o ludzi spoza Kościoła, można by wzruszyć ramionami. Ale kiedy w taki sposób o papieżu wypowiadają się osoby wierzące, księża a nawet niektórzy hierarchowie przeciętny wierny nie wie kto ma rację i kogo należy słuchać. Czy katolik zawsze musi się zgadzać we wszystkim z Ojcem Świętym? Czy wolno nam krytykować papieża? Na te pytania odpowiada ojciec Wojciech Surówka OP.

 

Jak zmienić nasze szkoły?

Choć wiele naszych szkół prezentuje się bardzo nowocześnie, są wyposażone w tablice multimedialne, dzienniki elektroniczne, a zamiast tradycyjnych podręczników uczniowie mają do dyspozycji tablety, to jeśli chodzi o sposób nauczania polska szkoła tkwi głęboko w dziewiętnastym wieku. To wtedy stworzono pruski model oparty o podstawy programowe, oceny, klasyfikacje. I do dziś, zgodnie z tym przestarzałym modelem, wszystkie dzieci, w tym samym czasie, bez względu na indywidualne predyspozycje, stają do wyścigu po wiedzę. A przecież można by inaczej – przekonuje neurodydaktyk Marzena Żylińska. I wzywa nauczycieli do buntu w imię dobra uczniów. „Dajmy szansę dziecku pokazać, w czym jest dobre, odkryć mocne strony. Często się zdarza, że uczniowie, którzy świetnie zdali maturę, nie wiedzą, co dalej – może anglistyka, może architektura? Szkoła nie pomogła im odkryć talentów, nauczyła jedynie gonić za „marchewkami”. To nie piątki i szóstki decydują o tym, czy odniesiemy w życiu sukces”. O jakiej szkole marzymy?

 

Polacy w statystykach

W Polsce żyje obecnie milion kobiet powyżej osiemdziesiątego roku życia, 13 procent mężczyzn w sile wieku nie pracuje. 10 procent gospodarstw domowych tworzą single, a 42 procent Polaków między 25. a 34. rokiem życia (z czego 80 procent mężczyźni) żyje na garnuszku rodziców. Co o naszym społeczeństwie mówią badania statystyczne i jak je poprawnie czytać? O tym, jak się nie pogubić w gąszczu procentów i nie dać zmanipulować chwytliwym nagłówkom prasowym mówi socjolożka Agata Romaniuk.

Ponadto w sierpniowym numerze miesięcznika „W drodze” Łukasz Wiśniewski OP o zmyśle wiary, Wojciech Surówka OP o tym, czy w niebie znajdzie się miejsce dla zwierząt, a Paweł Zybura OP o zniechęceniu na modlitwie.

 

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy 

Oceń treść:
Źródło:
;