Imieniny: Leslawa, Zdzislawa, Stefana

Wydarzenia: Dzień Pocałunku

Jan Paweł II

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Już od 23 lutego każdy chętny będzie mógł pochwalić się swoją wiedzą w testach on-line oraz w formie eseju w ramach XVI Konkursu Papieskiego. Hasłem tegorocznej edycji rywalizacji organizowanej przez krakowski Instytut Tertio Millennio jest „Życie i wolność - dar i zadanie”.

- W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin papieża Polaka i dlatego chcemy zaprosić młodych do refleksji nad swoim życiem i spojrzeniem na niego zarówno jak na dar, jak i zadanie. Chcemy poprzez przykład Jana Pawła II ukazać, że życie to nie jest tylko prywatna sprawa każdego, ale swego rodzaju zobowiązanie wobec innych - tłumaczy Anna Janczyk, wiceprezes Instytutu.

Konkurs złożony jest z 4 etapów. W pierwszym z nich, do którego można się zgłosić od 23 lutego do 22 marca, należy rozwiązać on-line quiz złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań na temat papieża Polaka.

W II etapie wezmą udział uczestnicy, którzy odpowiedzieli na minimum 51% pytań. 30 marca będą oni rozwiązywać kolejny test on-line, tym razem w tym samym czasie, co pozostałe osoby z całej Polski. Tematyka testu obejmie fragmenty z biografii i nauczania Jana Pawła II oraz zagadnienia z lektur.

Do III etapu zakwalifikowanych zostanie co najmniej 15 uczestników z każdego regionu, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów w II etapie. Ich zadaniem będzie napisanie w okresie 3-24 kwietnia eseju w oparciu o nauczanie Jana Pawła II na jeden spośród kilku tematów, które poda organizator.

Twórcy najlepszych wypracowań zostaną zaproszeni do finału, podczas którego 30 maja przed specjalną komisją będą bronić napisanej pracy. Główną nagrodą jest wyjazd do Rzymu. Przewidziano także nagrody rzeczowe. Ponadto wyróżniona zostanie najlepsza szkoła i najlepszy opiekun zarejestrowany w serwisie konkursu.

- Konkurs od lat jest przestrzenią, która umożliwia ciągłe poznawanie papieża Jana Pawła II i to nie tylko jego życia, ale również nauczania. Dajemy młodym szansę na własną wypowiedź. To dla nich niezwykła okazja i wyzwanie, by samemu zmierzyć się z wielką spuścizną duchową i naukową człowieka, który jest przecież współczesnym świętym - podkreśla Janczyk.

Organizatorem Konkursu Papieskiego jest Instytut Tertio Millennio. Został założony w 1995 r. przez o. Macieja Ziębę OP. Skupia on młodych ludzi podejmujących dyskusję ze środowiskami i grupami prezentującym często odmienne poglądy oraz chcących pogłębić swą wiedzę w zakresie nauczania Jana Pawła II, przede wszystkim katolickiej nauki społecznej.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.konkurspapieski.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;