Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

Wydarzenia:

Polska

Codziennie powtarzajcie wasze „Amen"

 fot. EpiskopatNews / flickr.com

By o. Jan był inspiratorem na drogach wiary – życzył papież Franciszek uczestnikom trwającego w sobotę na Polach Lednickich XX Spotkania Młodych Lednica 2000. Nawiązując do hasła spotkania, zachęcał młodych, by codziennie mówili Bogu: „Amen – niech się tak stanie”.

 

 

XX Spotkanie Młodych, pierwsze po śmierci twórcy Lednicy o. Jana Góry, odbyło się w nawiązaniu do 1050. rocznicy chrztu Polski i w 800-lecie zakonu dominikanów. Wzięło w nim udział ponad 65 tys. osób.

W tym roku hasłem przewodnim spotkania było „Amen”. Poprzednie spotkania organizowane były pod hasłami: „W Imię Ojca”, „W Imię Syna” i „W Imię Ducha Świętego”.

Emisja przesłania Ojca Świętego jest jednym ze stałych elementów lednickich spotkań. W poprzednich latach swoje przesłania przygotowywali Jan Paweł II i Benedykt XVI. Tę tradycję podtrzymał też papież Franciszek. „Drodzy przyjaciele, chcecie razem wypowiedzieć, wyśpiewać i wytańczyć wasze +Amen+. Jest to wasze potwierdzenie osobistego oddania Chrystusowi, którego wasi przodkowie przyjęli wraz z chrztem 1050 lat temu. Na wzór Maryi, której życie całe było przeniknięte chwałą Bożą, w Duchu Świętym, codziennie powtarzajcie wasze + Amen – niech się tak stanie+” – mówił w wyemitowanym w sobotę na Polach Lednickim nagraniu papież Franciszek. „Wspomnienie o. Jana, inicjatora waszych spotkań, który stanął już przed Panem, niech was inspiruje na drogach wiary. Z serca błogosławię wam i waszym pasterzom” – dodał.

Gość tegorocznej Lednicy, prymas Czech, kard. o. Dominik Duka mówił do uczestników spotkania, że jeżeli pokonany ma być europejski kryzys i grożący Europie rozpad „musimy wracać do korzeni”. „Musimy wracać do rzymskiego cesarza i króla Karola IV, czy do Władysława II Jagiellończyka, odnowiciela kaplicy św. Wacława w katedrze św. Wita w Pradze i tradycji świętowacławskiej. Przypomniał tę rzeczywistość podczas swej niedawnej wizyty prezydent Andrzej Duda, bowiem aktualne są słowa prezydenta i założyciela Republiki Czechosłowackiej Tomasza Garrigue'a Masaryka: państwa żyją na fundamencie idei, na której zostały zbudowane” – podkreślał prymas Czech.

List do uczestników spotkania skierował także prezydent Andrzej Duda. Podziękował organizatorom, kapłanom i wspomniał twórcę spotkań o. Jana Górę. „Wierzymy, że spogląda on z wysoka na to miejsce, z którym związał się całym sercem i gdzie spoczęły jego doczesne szczątki” – napisał prezydent. Prezydent stwierdził, że spotkania lednickie to dzieło, poprzez które „dominikanie uczą nasz naród, zwłaszcza młodzież licealną i studencką, postępowania drogami Opatrzności”. „I za to pragnę dzisiaj Drogim Ojcom wyrazić wdzięczność i uznanie” – napisał Andrzej Duda.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przyznał w sobotę w rozmowie z dziennikarzami, że spotkanie na Polach Lednickich to "przystanek na drodze na Światowe Dni Młodzieży". "Tak traktujemy Lednicę po raz kolejny: jesteśmy w drodze do Krakowa. Są tu wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, jest komitet organizacyjny ŚDM - wszyscy patrzymy już w kierunku Krakowa i myślę, że Lednica nas do tego przygotowuje" - powiedział.

Ostatnim elementem lednickiego spotkania było nocne przejście młodych przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

Duszpasterz, twórca spotkań młodych Lednica 2000, dominikanin o. Jan Góra zmarł nagle w grudniu ub. roku. Po jego śmierci, prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki wyznaczył na duszpasterzy Ruchu Lednickiego o. Macieja Soszyńskiego i o. Wojciecha Prusa.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 r. Każdego roku uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przez 19 lat istnienia Spotkania Młodych zgromadziły nad polach lednickich niemal 2 mln uczestników.

;