Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Internet

Copernicus College – pierwszy polski e-uniwersytet

 fot. Materiały prasowe

Copernicus College jest pierwszym polskim e-uniwersytetem, w którym każdy może studiować on-line i za darmo u najlepszych polskich uczonych. Poziom wykładów gwarantuje Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych założone przez ks. prof. Michała Hellera.

 

Copernicus College powstawał przez ostatni rok i został otwarty 1 października. W tej chwili udostępnia cztery różne kursy – z kosmologii, chemii, na temat poznania matematycznego oraz kurs „Bóg i kosmologia”, który prowadzi sam ks. prof. Michał Heller, założyciel krakowskiego Centrum Kopernika.

„Copernicus College jest pierwszym takim polskim przedsięwzięciem, w którym każdy może studiować on-line i za darmo u najlepszych polskich uczonych. A poziom – mamy nadzieję – gwarantuje Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych” – mówi Łukasz Kwiatek.

Pracownicy Centrum zaznaczają, że to dopiero początek. „Nasza ambicja to wzbogacanie w ciągu najbliższego roku platformy o dwa nowe kursy, a także rozszerzenie całej platformy poprzez zaproszenie różnych instytutów, uniwersytetów i instytucji naukowych do zamieszczania swoich kursów” – mówi dr Mateusz Hohol, który ma nadzieję, że tak, jak stało się na Zachodzie, uczelnie będą zamieszczać w Copernicus College część swojego materiału przeznaczonego dla studentów, a ci w ten sposób będą mogli zaliczać wybrane kursy uniwersyteckie. „Na razie jednak nasze przedsięwzięcie jest zupełnie niekomercyjne i skierowane do wszystkich osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę nie wychodząc z domu” – dodaje Hohol.

Aby skorzystać z kursów sygnowanych przez krakowskie Centrum Kopernika należy zarejestrować się na stronie www.CopernicusCollege.pl i wybrać konkretny kurs. Zarejestrowany użytkownik może wysłuchać nagranych wykładów, zapoznać się z literaturą dodatkową, która jest polecana przy każdym wykładzie. Może też wykonywać zadania domowe a wiedzę sprawdzić odpowiadając na zestaw pytań kontrolnych. Na końcu każdego kursu przewidziany jest egzamin dla tych, którzy chcieliby otrzymać certyfikat potwierdzający znajomość zagadnienia prezentowanego w danym kursie. „To jest prawdziwy uniwersytet, tylko przeniesiony w obszary Internetu – ze wszystkimi tego konsekwencjami i ze wszystkimi tego udogodnieniami” – zaznacza Łukasz Kwiatek.

Copernicus College to przedsięwzięcie autorskie – Fundacja Centrum Kopernika wraz z zespołem informatyków stworzyła własne oprogramowanie. Dzięki temu platforma będzie mogła być swobodnie rozszerzana o nowe funkcjonalności jak np. chaty i dyskusje z wykładowcami.

Właścicielem Copernicus College jest Fundacja Centrum Kopernika, która prowadzi działalność mającą na celu wspieranie przedsięwzięć Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. 

Źródło:
;