Kulturalnie
Copernicus Festival 2017: EMOCJE
Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński zapraszają na Copernicus Festival 2017: EMOCJE, który odbędzie się w dniach 23-28 maja w Krakowie.
Wykłady, dyskusje, spotkania i koncerty organizowane w ramach tegorocznej, czwartej już edycji Copernicus Festival będą pokazywać rozmaite związki między ludzką emocjonalnością i kulturą, której ważną częścią jest nauka. „Wraz z festiwalowymi gośćmi zastanowimy się m.in. czy opozycja "rozum–emocje" jest zasadna, jakie role pełnią emocje w muzyce, literaturze czy sztuce, czy emocje to to samo co uczucia oraz jak emocje wpływają na sposób poznawania przez nas świata” - zapowiadają organizatorzy festiwalu.
W środę 24 maja o godz. 19:00 wykład wygłoszą Hanna i Antonio Damasio, światowej sławy neurobiolodzy i koryfeusze „rewolucji afektywnej“ w psychologii. Po wykładzie odbędzie się debata z ich udziałem poświęcona relacji między rozumem i emocjami (godz. 20:30).
W czwartek 25 maja (godz. 19:00) wykład wygłosi znakomita psycholożka rozwojowa z Uniwersytetu Yale – Karen Wynn. Po jej wykładzie odbędzie się debata dotycząca emocji społecznych.
W piątek 26 maja o godz. 19:00 wykład wygłosi Paul Bloom, wybitny psycholog, publicysta i popularyzator nauki. Debata o godz. 20:30 dotyczyć będzie międzykulturowej komunikacji emocji.
W sobotę 27 maja (godz. 19:00) wykład wygłosi Mark Miodownik, materiałoznawca i autor programów popularnonaukowych BBC. Natomiast debata o godz. 20:30 poświęcona będzie emocjom w literaturze, a udział w niej wezmą Magdalena Grzebałkowska i Jerzy Sosnowski.
W ostatnim dniu Festiwalu, w niedzielę 28 maja o godz. 19:00 wykład wygłosi jeden z najważniejszych polskich fizyków – Krzysztof Meissner. O godz. 20:30 wraz z ks. Michałem Hellerem weźmie on udział w debacie na temat roli emocji w nauce.
Powyższe wydarzenia odbędą się w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1). Wstęp wolny.
Szczegółowy program dostępny na stronie: www.copernicusfestival.com.