Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Internet

CSPB.pl – nowe centrum on-line duchowości benedyktyńskiej od opactwa w Tyńcu

opactwo benedyktynów w tyńcu fot. KP/Fra3.pl Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Przygotowany i prowadzony przez benedyktynów z opactwa tynieckiego portal CSPB, to pierwsze centrum on-line, w którym zgromadzono starożytne i współczesne teksty duchowości benedyktyńskiej.

 

Nazwa portalu, CSPB, to skrót od łacińskiego wyrażenia: Crux Sancti Patris Benedicti – Krzyż św. Ojca Benedykta. - Krzyż to synteza tego, co chrześcijaństwo mówi o Bogu i o człowieku. Dlatego wybraliśmy Go na znak naszego portalu, aby w Jego mocy za wstawiennictwem św. Benedykta, było nam dane przejść przez pustynię tego świata, gdzie naszym kompasem mają być teksty dawnych mnichów i mniszek – mówi o. Szymon Hiżycki OSB, opat tyniecki.

- Rozumiemy, że dzisiejszy świat ucieka raczej od skupienia i refleksji, a dąży zdecydowanie w przeciwnym kierunku: jesteśmy karmieni szybkimi i lekkimi informacjami, często zupełnie bezwartościowymi. Stąd istnieje paląca potrzeba stworzenia takiego miejsca w polskim Internecie, miejsca spokoju i ciszy, miejsca ładu i harmonii – przekonują tynieccy benedyktyni.

Twórcom portalu zależy na tym, żeby św. Benedykt stał się przewodnikiem dla osób świeckich. W tym celu benedyktyni na nowo chcą odczytywać „Regułę” napisaną przez ich patrona. Przygotowując materiały kierują się maksymą „Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”. Zapowiadają, że nie chcą tworzyć kolejnej zwykłej strony internetowej, ale chcą pokazać, jak dzięki duchowości benedyktyńskiej i benedyktyńskiemu stylowi życia, wejść w głębszą relację z Bogiem, przepracować codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, wśród znajomych, w rodzinie, w miejscu pracy.

- Jesteśmy przekonani, że duchowość monastyczna jest szczególnie właściwa na nasze czasy. Teksty źródłowe często posługują się wyrażeniami, które, podobnie jak Krzyż św. Ojca Benedykta, mogą nas zbijać z tropu, wręcz szokować; dlatego konieczny jest przewodnik, mapa, GPS, które pomogą się zorientować na niełatwym terenie. Gdy jednak człowiek już rozejrzy się po okolicy, za nic nie będzie chciał jej opuścić – zapewnia o. Hiżycki.

Nowy portal kontynuuje misję wcześniejszego benedyktyńskiego projektu ps-po.pl (poważne sprawny – poważne odpowiedzi). Elementem uzupełniającym portal CSPB jest kanał YouTube „Opactwo Benedyktynów w Tyńcu”.

Oceń treść:
;