Zdrowie
Czasem wystarczy tylko być
Z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, przywołując coraz bardziej zatrważające statystyki warto przypomnieć, że zapobieganie samobójstwom czy próbom samobójczym to powinność. Jeśli będziemy dostatecznie wyczuleni na ten problem możemy swoją obecnością, empatią i działaniem uratować ludzkie życie.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom ogłoszony został przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom właśnie po to, aby zwrócić uwagę na problem samobójstw i wskazać rozwiązania, które mogą pomóc zmienić ponure statystyki.
Statystyki samobójstw i prób samobójczych w Polsce i w Małopolsce
W 2019 roku w Polsce o 20 % w stosunku do roku 2018 wzrosła liczba osób w wieku 85+, które popełniły samobójstwo. W całej grupie osób 65+ odsetek ten wzrósł o 10 %. Podobnie sytuacja wygląda wśród najmłodszych. Tu odsetek prób samobójczych wzrósł również o 10 %. W Polsce codziennie 15 osób odbiera sobie życie!
W Małopolsce w latach 2013 -2018 odnotowano 898 prób samobójczych, z czego 436 były to próby skuteczne. Oznacza to, że każdego roku takich prób miało miejsce około 180, z czego 87 skutecznych. Statystycznie więc, co drugi dzień w Małopolsce ktoś próbuje się zabić, a co cztery dni taka próba kończy się śmiercią.
Czasem wystarczy tylko być
Jeżeli ktoś doświadcza natarczywych myśli samobójczych lub czuje, że już za chwile podejmie próbę odebrania sobie życia, naszą powinnością jest przekonanie jej, by dała sobie szansę. Kilka minut rozmowy, ułatwienie poszukania nowej perspektywy spojrzenia na własne problemy, obecność i empatia, w której czasem nie potrzeba nawet wielu słów, może odwieść taką osobę od desperackiego czynu. Łatwo znaleźć telefony organizacji, które w tym pomagają, można jednak również zadzwonić na telefon alarmowy. Stan w którym ktoś uważa, że podejmie próbę samobójczą jest określany jako stan zagrożenia życia. Tak jak w innych sytuacjach zagrożenia życia ratownicy, którzy przyjadą pomogą bardziej profesjonalnie przetrwać te najtrudniejsze chwile. W depresji samotność jest najgorszym z możliwych doradców, dlatego nie wolno zostawiać samej osoby, którą podejrzewamy o myśli czy skłonności samobójcze. Pamiętajmy, że życie osoby często nam bliskiej, zależy także od nas. Nie lekceważmy sygnałów jakie nam wysyła.
Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży
Osobny, narastający w ostatnim czasie i bardzo niepokojący problem to wzrost liczby samobójstw, prób samobójczych i samookaleczeń wśród dzieci, młodzieży i młodych dorosłych do 24 roku życia. Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego w odpowiedzi na to niepokojące zjawisko i zatrważające dane, w 2019 roku podjął działania ukierunkowane na pomoc, leczenie i wsparcie dla dzieci i młodzieży, którymi wcześniej się nie zajmował, jako szpital wyłącznie dla dorosłych. W czerwcu 2019 roku uruchomiona została Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci Młodzieży, w listopadzie otwarto Dzienny Oddział Psychiatryczny, a od kwietnia 2020 roku w strukturach Szpitala działają trzy Poradnie Psychologiczne dla Dzieci i Młodzieży (w dzielnicach Podgórze i Krowodrza oraz w Skawinie). Ponadto trwają prace remontowe w budynku IV B na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego, który po zakończeniu pomieści oddziała stacjonarny dla młodych ludzi potrzebujących całodobowej pomocy. Zastępca dyrektora do spraw lecznictwa szpitala dr Anna Depukat jest współautorem przedstawionego do zatwierdzenia samorządowi województwa małopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie zapobiegania samobójstwom dzieci i młodzieży na terenie Małopolski „Profilaktyka samobójstw dzieci i młodzieży poprzez wzmacnianie odporności psychicznej i zapobieganie agresji rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży. Program dla szkół województwa małopolskiego na lata 2020-2022”.
- Mam nadzieję, że dzięki specjalistycznym poradniom dla wszystkich grup wiekowych zmniejszy się nie tylko liczba samobójstw, ale także każdy zgłaszający się pacjent otrzyma odpowiednią opiekę psychiatryczną – podsumował wicemarszałek Łukasz Smółka.