Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Książka

Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II?

okładka książki tajemnice konklawe fot. Wydawnictwo Znak

W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża, a już 3 października nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się książka Jacka Moskwy "Tajemnice konklawe 1978".

 

6 sierpnia 1978 r. świat obiega informacja o śmierci Pawła VI. Kolegium kardynalskie na dwudniowym konklawe wybiera na papieża Albino Lucianiego. 26 sierpnia 1978 Jan Paweł I obejmuje tron Stolicy Piotrowej. 28 września 1978 w zagadkowych oko- licznościach umiera papież. 16 października 1978 - oczy ludzkości wypatrują unoszącego się nad Watykanem białego dymu, by wkrótce usłyszeć historyczne: Habemus Papam. Cardinalem… Wojtyla!

Jan Paweł I zagadnięty przez jednego ze swoich sekretarzy powiedział, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał, który w kaplicy Sykstyńskiej w czasie konklawe siedział naprzeciw niego: ten, którego wybrał Paweł VI – Karol Wojtyła. Skąd wzięło się w nim takie przeświadczenie? Czy Jan Paweł II rzeczywiście mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku, a jadąc na październikowe konklawe, zakładał, że nie wróci już do Polski? Czy jego wybór istotnie mógł być spowodowany niezręczną wypowiedzą kardynała Siri, głównego kandydata do Piotrowego tronu, którą zraził do siebie część kardynałów? Czego nie wiemy o wyborze Karola Wojtyły na papieża?

Jacek Moskwa, biograf Jana Pawła II, dotarł do ostatnich świadków konklawe, które wybrało na papieża Karola Wojtyłę. Nie publikowane dotąd wypowiedzi i fakty pozwalają zrozumieć, co rzeczywiście stało się w dniach, które zmieniły świat.

Jak przekonuje wydawca, „Tajemnica Konklawe 1978” to rzetelne studium najściślej strzeżonych tajemnic dotyczących najważniejszych watykańskich spotkań. Jacek Moskwa przybliża postaci, wydarzenia, łączy fakty. Zagląda przez dziurkę od klucza drzwi kaplicy Sykstyńskiej, w której wedle tradycji, jedynie o chlebie i wodzie, grono odzianych w purpurę mężczyzn przed osiemdziesiątką debatuje o przyszłości Kościoła katolickiego. Przytacza rozmowy z ważnymi świadkami "roku trzech papieży". Odkrywa tajemnicę konklawe.

Oceń treść:
;