Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

Czerwcowe „eSPe” o kierownictwie duchowym

 fot. Materiały prasowe

„Kierownictwo duchowe to uczenie sztuki myślenia o człowieku, o Bogu, o miłości, o więziach, o wartościach, o nawróceniu. To droga z jednej strony arystokratyczna, a z drugiej prorocka” – mówi ks. dr Marek Dziewiecki, z którym wywiad otwiera numer czasopisma „eSPe” poświęcony kierownictwu duchowemu.

 

Ostatni przed wakacjami numer czasopisma „eSPe” kończy tematyczny cykl dający praktyczne wskazówki osobom rozeznającym powołanie. Redakcja wcześniejsze wydania poświęciła modlitwie, sakramentowi spowiedzi i rekolekcjom, a teraz proponuje swoim czytelnikom informacje o kierownictwie duchowym.

„Kierownictwo duchowe to pomaganie w szukaniu prawdy o człowieku, o Bogu, o miłości, o więziach, o wartościach, o nawróceniu, a następnie pomaganie w postępowaniu zgodnym z tą prawdą” – mówi ks. Marek Dziewiecki w wywiadzie otwierającym czerwcowy numer „eSPe”.

Wieloletni krajowy duszpasterz powołań przekonuje, że kierownictwo duchowe jest drogą z jednej stron arystokratyczną, a z drugiej prorocką. „Arystokratyczną, bo w formalnym sensie korzysta z niego niewielu ludzi. Stają się oni arystokratami ducha. Jednocześnie są prorokami dla swoich bliźnich, gdyż swoim życiem pokazują, do jakiej głębi prawdy, wolności, miłości i wierności dorasta ten, kto się rozwija duchowo” – podkreśla kapłan i dodaje, że kierownik duchowy w pierwszej kolejności pomaga przyjąć powołanie do „bycia człowiekiem i realizować człowieczeństwo w wersji świętej, gdyż świętość to jedyna normalność – normalność z najwyższym, Bożym znakiem jakości”.

O praktycznym wymiarze korzystania z kierownictwa duchowego mówią bracia Kamil i Arkadiusz Zboźniowie, którzy stoją za brandem „Rób to, co kochasz – R T C K”. „Jeżeli człowiek chce walczyć o siebie, szukać wewnętrznej prawdy, rozeznać swoje życie, podjąć decyzje i się ich trzymać, to wydaje mi się, że jedną z najlepszych dróg jest kierownictwo duchowe. Zresztą to wszystko zweryfikuje życie – wystarczy spróbować i się przekonać” – mówi raper Arkadio. Jego brat dodaje, że dla niego duchowość jest sposobem na życie. „Samotna podróż przez swoje życie duchowe to jazda zwykłą drogą – może nawet nie międzymiastową, ale jakąś gminną. Kiedy weźmiemy kierownika duchowego, zaczyna się jazda autostradą duchowego rozwoju” – zapewnia Kamil Zbozień.

O. Robert Wawrzeniecki OMI przygotował biblijną medytację opartą na spotkaniach Nikodema z Jezusem, które mogą być wzorem kierownictwa duchowego. Kontakt z kierownikiem duchowym poleca także o. Piotr Recki SP, który odpowiada na problem jednego z czytelników „eSPe”.

W tym wydaniu także rozmowa z Ewą i Marcinem Kiediami o małżeństwie i wchodzeniu w rodzicielstwo. Po publikacji książki Ewy „Osobliwe skutki małżeństwa”, Kiediowie często pojawiali się w mediach. Czy czują się odpowiedzialni za to, jak małżeństwo czy rodzina w Kościele będą postrzegane? „Jeśli chodzi o odpowiedzialność za wizerunek małżeństwa i rodziny, to wychodzimy z założenia, że od tych, którym dużo dano, dużo też będzie się wymagać” – mówi Marcin. „Traktuję to w kategoriach świadectwa. Bogu po prostu się nie odmawia. Jeżeli mamy poczucie działania Boga w naszym życiu i ktoś proponuje, żebyśmy o tym opowiedzieli, to nie można takiego wezwania zignorować” – dodaje Ewa.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 26 lat. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od stycznia 2014 r. ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

;