Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

Czerwcowe „eSPe”: Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna do …zakonu?

nowy numer espe fot. www.e-espe.pl

Jakie są zasady przyjmowania kandydatów do seminariów i zakonów? Jakie wymagania formalne należy spełnić? To wszystko w najnowszym wydaniu czasopisma „eSPe”.

 

Czerwiec to dla wielu, zwłaszcza młodych, czas wyborów i podejmowania decyzji. Kończy się rok szkolny – niektórzy planują wakacyjny odpoczynek, inni dalszą edukację. Maturzyści wybierają kierunki studiów, ale nie tylko, bo ci, którzy usłyszeli głos powołania zastanawiają się nad seminarium albo zakonem. Jakie są zasady przyjmowania kandydatów? Jakie wymagania formalne należy spełnić? To wszystko w najnowszym wydaniu czasopisma „eSPe”.

Większość seminariów i zakonów wyszczególnia dokumenty, których wymaga od kandydatów – od świadectw chrztu i bierzmowania, przez dokumenty ukończenia szkoły i zdania matury, po życiorys i podanie o przyjęcie. Przypomina to czasem listę wymagań do pierwszej pracy a na pewno na studia. Ale jest pewna różnica.

„Podstawowym warunkiem jest łaska powołania do kapłaństwa i celibatu. Rozeznanie powołania opiera się na wewnętrznym pragnieniu służby Bogu i ludziom oraz na posiadaniu zdolności koniecznych do podjęcia formacji i posługi kapłańskiej” – wymienia warunki strona seminarium archidiecezji krakowskiej. Zdolności, o których mowa to oprócz intelektualnych, pozwalających odbyć wyższe studia, także moralne i duchowe, czyli „miłość Boga i drugiego człowieka, duch braterstwa, zdolność zaparcia się siebie, doświadczona czystość, odpowiedzialność za Kościół, gorliwość apostolska i misyjna”. 

„Niezależnie od tego, czy tematyka tego numeru dotyczy kogoś bezpośrednio, to warto pomyśleć, co odpowiedziałoby się na pytanie w stylu: „trzy życzenia do złotej rybki”. Bo i takie padają w czasie „rozmów rekrutacyjnych” do zakonów, o czym można przeczytać także w tym wydaniu „eSPe” – zwraca uwagę redakcja.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 27 lat. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od stycznia 2014 r. ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;