Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Watykan

Czuwanie modlitewne dla „otarcia łez”

 fot. iubilaeummisericordiae.va

5 maja, w Bazylice Watykańskiej, Ojciec Święty będzie przewodniczył czuwaniu poświęconemu tym, którzy cierpią na duszy i na ciele. Będzie wystawiony ku czci wiernych relikwiarz Matki Bożej płaczącej z Syrakuz

 

Celem Czuwania modlitewnego „dla otarcia łez”, któremu przewodniczyć będzie Papież Franciszek w dniu 5 maja o godzinie 18.00 w Bazylice Świętego Piotra, jest otarcie oblicza wszystkim tym, którym łzy zostawiły ślady cierpienia fizycznego lub duchowego. Takim ludziom należy się pocieszenie i nadzieja.

Czuwanie modlitewne stanie się znakiem widzialnym miłosiernej ręki Ojca, która wyciera łzy z oblicza cierpiącego człowieka. Istnieje wiele różnego rodzaju małych lub wielkich cierpień, które każdy nosi w sobie, ale wszystkie z pewnością sprowadzają się do „znużenia” życiem, a często do braku nadziei i zaufania.

Pocieszenie strapionych to jeden z siedmiu duchowych uczynków miłosierdzia i niewątpliwie jest sercem tego wielkiego wydarzenia jubileuszowego zwróconego do wszystkich, ale szczególnie do tych, którzy w głębi serca odczuwają potrzebę usłyszenia słowa, które daje wsparcie, siłę i pociechę.

Podczas czuwania będzie wystawiony ku czci wiernych relikwiarz Matki Bożej płaczącej z Syrakuz. Między 29 sierpnia a 1 września 1953 roku figurka gipsowa przedstawiająca Niepokalane Serce Maryi, która stała u wezgłowia łóżka w domu młodego małżeństwa, Angela Iannuso i Antoniny Giusto z Syrakuz, zaczęła płakać ludzkimi łzy. Relikwiarz zawiera część łez powstałych cudownie na obliczu Matki Bożej.

Łzy Maryi są znakiem matczynej miłości i udziału Matki w historii dzieci, dlatego będą w Bazylice podczas Czuwania, aby zachęcić, pocieszyć, wesprzeć i poprowadzić tych, którzy są w ucisku do powierzenia się Maryi Dziewicy bez reszty, z ufnością dziecka, w miesiącu właśnie Jej poświęconym.

;