Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Skarby Kościoła

Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia mojego... (Dz. 965)

obraz jezusa miłosiernego fot. Kp/Fra3 Obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Jana Chrząszcza

Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto (…) (Dz.49). Takie słowa skierował Pan Jezus w 1931 roku do prostej polskiej zakonnicy.

Święta Siostra M. Faustyna Kowalska – zna ją dziś cały świat, a Ona sławy nigdy nie pragnęła. Pragnęła za to z całych sił kochać Boga. Przyszła na świat jako trzecie z dziesięciorga dzieci w biednej i pobożnej rodzinie chłopskiej we wsi Głogowiec. Kiedy miała 7 lat objawił się jej Pan Jezus i odtąd pragnęła żyć już tylko dla Niego. Pomimo ogromnych trudności 1 sierpnia 1925 roku przekroczyła próg klauzury w Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej. I właśnie tej prostej, niewykształconej ale bezgranicznie ufającej Bogu zakonnicy Pan Jezus powierzył wielką misję: …wysyłam ciebie – powiedział - do całej ludzkości z moim miłosierdziem. Nie chcę karać zbolałej ludzkości, ale pragnę ją uleczyć, przytulając (…) do swego miłosiernego serca (Dz.1588). Jesteś sekretarką mojego miłosierdzia; wybrałem cię na ten urząd w tym i przyszłym życiu (Dz.1605).

Szczególna misja siostry Faustyny – obok głoszenia światu prawdy objawionej w Piśmie Świętym o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka – polegać miała na wypraszaniu miłosierdzia Bożego dla całego świata m.in. przez praktykę podanych jej przez Pana Jezusa w objawieniach nowych form kultu Miłosierdzia Bożego, którymi są: obraz Miłosierdzia Bożego z podpisem Jezu, ufam Tobie, święto Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwa w godzinie Miłosierdzia.

Przez obraz ten udzielać będę wiele łask dla dusz, a przeto niech ma przystęp wszelka dusza do niego (Dz. 570). (…) Chcę aby ten obraz , który wymalujesz pędzlem był uroczyście poświęcony w pierwszą Niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz. 49). Daję im (ludziom) ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia mojego. Jeżeli nie uwielbią Miłosierdzia mojego, zginą na wieki (Dz. 965). Dusze, które odmawiać będą tę koronkę (do Miłosierdzia Bożego), miłosierdzie moje ogarnie (…) w życiu, a szczególnie w śmierci godzinie (Dz. 754). W tej godzinie (godzinie Miłosierdzia Bożego) stała się łaska dla świata całego – miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość (Dz. 1572)

Św. Siostra Faustyna pomimo piętrzących się trudności, cierpień i upokorzeń, z wielkim męstwem i gorliwością wypełniała wolę Pana Jezusa aż do śmierci – dla pożytku całej zbolałej ludzkości.

Zmarła w opinii świętości 5 października 1938 roku, przeżywszy 33 lata i pozostawiwszy po sobie dzieło będące zapisem jej wewnętrznych przeżyć duchowych i objawień, a zarazem wielkim orędziem Miłosierdzia Bożego skierowanym do całej ludzkości. Beatyfikowana 18 kwietnia 1993 roku i kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez swojego rodaka, papieża Jana Pawła II – dziś św. Jana Pawła II – także teraz nieustannie wyprasza dla nas przed tronem Bożym tę miłość miłosierną. Jej Dzienniczek na przestrzeni lat doczekał się tłumaczenia w wielu językach świata, sprawiając, że siostra Faustyna stała się jedną z najbardziej znanych współczesnemu światu świętych. Jej relikwie spoczywają w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w miejscu, w którym umarła dla świata, a narodziła się dla nieba, i gdzie – jak sama przeczuwała – jej misja dopiero się rozpoczęła…: Czuję dobrze, że nie kończy się posłannictwo moje ze śmiercią, ale się zacznie. O dusze wątpiące, uchylę wam zasłony nieba, aby was przekonać o dobroci Boga, abyście już więcej nie raniły niedowierzaniem najsłodszego Serca Jezusa. Bóg jest Miłością i Miłosierdziem”(Dz. 281).

I nie można nie zastanowić się nad tymi wieszczymi słowami widząc jak nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia w ciągu kilkudziesięciu lat stało się znane na wszystkich kontynentach, a mała Kaplica w podkrakowskich Łagiewnikach światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia.

Przyczynił się do tego w ogromnej mierze, bez wątpienia, Ojciec Św. Jan Paweł II, który – prowadzony Duchem Świętym - bezbłędnie pojął rangę i wartość treści zawartych w Dzienniczku. Wyniósł on siostrę Faustynę najpierw do chwały ołtarzy, a następnie włączył do grona świętych, by z kolei 17 sierpnia 2002 roku konsekrować bazylikę Bożego Miłosierdzia powstałą tuż przy starym łagiewnickim Sanktuarium i dokonać w niej uroczystego aktu zawierzenia całego świata Bożemu Miłosierdziu.

1 kwietnia br. w nawiązaniu do aktualnej sytuacji na świecie, papież Franciszek podczas audiencji generalnej zwrócił się bezpośrednio do Polaków: Bracia i siostry (…).W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła II (…).

Święto, na które co roku do krakowskich Łagiewnik przybywają tysiące pielgrzymów z całego świata by czcić ten największy z Bożych przymiotów i wypraszać dla siebie potrzebne łaski. Tym razem ich tu nie będzie. Pielgrzymów, nie ‘’łask”, bo te Pan Jezus wyleje na nas strumieniami, tak jak obiecał, trzeba Go tylko o to poprosić, z UFNOŚCIĄ. I zapewne pomiędzy naszymi osobistymi prośbami skierowanymi do Boga, znajdzie się także ta, która obecnie dotyczy nas wszystkich - by Pan Jezus w swym niezgłębionym Miłosierdziu zechciał uwolnić świat od pandemii koronawirusa. Bo On może to zrobić. Jezu, ufamy Tobie. Ale i z ufnością powtarzamy, jak sam nas nauczyłeś: Ojcze Nasz … bądź wola Twoja.

W tym roku znakiem duchowej łączności Łagiewnickiego Sanktuarium z pielgrzymami, będzie obrazek z Jezusem Miłosiernym oraz tekstem Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu umieszczony na stronie Sanktuarium, a także transmisje internetowe, radiowe i telewizyjne Mszy Świętych i Nabożeństw święta Bożego Miłosierdzia.


 

 

Bibliografia:

Wprowadzenie do Dzienniczka. Miłosierdzie Boże w Duszy mojej, Świętej s. Marii Faustyny Kowalskiej, Wydawnictwo PROMIC ( Księży Marianów), Warszawa 2011

http://www.faustyna.pl/zmbm/walendow/faustyna/?slug=papieskie-pielgrzymki&wide=true

http://www.milosierdzie.pl/index.php/pl/aktualnosci-3/aktualnosci/2837-komunikat-sanktuarium-bozego-milosierdzia-w-sprawie-obchodow-swieta-milosierdzia-2020.html

Oceń treść:
Źródło:
;