Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Ciekawostki

Dama z gronostajem na okolicznościowym Euro

dwa euro z damą z gronostajem fot. Europejski Bank Centralny

Przypadająca w tym roku 500. rocznica śmierci Leonarda Da Vinci zostanie uczczona  emisją monety  okolicznościowej o nominale 2 EURO, na której rewersie znajdzie się portret Cecylii Gallerani pędzla włoskiego mistrza.

 

Każdy kraj ma prawo do emisji dwóch monet okolicznościowych w roku. Są to zawsze monety o nominale 2 euro, mające te same cechy i właściwości oraz identyczną stronę wspólną jak zwykłe monety 2 euro. Wyróżniają się natomiast motywem okolicznościowym, umieszczonym na stronie narodowej.

Na wniosek Ministerstwa Gospodarki i Finansów Republiki Włoskiej Europejski Bank Centralny zatwierdził emisję 3 mln sztuk okolicznościowej monety. Nowe 2 EURO zostanie zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Pieniądza odbywających się od 1-3 lutego 2019 w Berlinie i wejdą do obiegu w strefie Euro 4 lutego.

Na rdzeniu awersu bimetalowej monety, z jego lewej strony, znajduje się napis Leonardo, inicjały projektantki Marii Angeli Cassol (MAC) i logo RI (akronim Republiki Włoskiej). Po przeciwnej stronie umieszczony jest  znak Mennicy Miasta Rzym i daty 1519–2019 (da Vinci zmarł 2 maja 1519 r.). W centrum rdzenia umieszczony jest ryt fragmentu „Damy z gronostajem” - głowa Cecylii Gallerani. 

Znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie obraz „Dama z gronostajem”, powstał w 1489 r. W 1788 roku obraz zakupił książę Adam Jerzy Czartoryski. W czasie powstania listopadowego został wywieziony do Paryża. Pod koniec XIX wieku, około 1880 roku został sprowadzony do Krakowa do tworzonego tam Muzeum Czartoryskich. W 1939 roku obraz został zagrabiony przez okupantów niemieckich, służył jako dekoracja wawelskiej rezydencji Hansa Franka, następnie został wywieziony do Niemiec, skąd w 1946 roku został ponownie sprowadzony do Krakowa. 29 grudnia 2016 Fundacja Książąt Czartoryskich sprzedała Skarbowi Państwa całą kolekcję, w tym Portret damy z gronostajem.

Oceń treść:
Źródło:
;