Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Solidarność

 fot. materiały organizatorów

Materiały szkolne pozyskane w ramach jesiennej akcji „Kredkobranie” dotarły już do polskich dzieci żyjących na Kresach. Pomoc otrzymało ponad 20 placówek oświatowych na Litwie.

Organizatorzy „Kredkobrania” na Litwę dotarli 5 busami. Dary do miejsc docelowych w rejonie solecznickim, wileńskim i święciańskim oraz Wilnie rozwożono przez 5 dni.

- W tym roku zebraliśmy ponad 145 tys. przyborów szkolnych i materiałów plastycznych, których wartość została oceniona na około 900 tys. zł. Bardzo nas cieszy tak duży odzew i ochocze niesienie pomocy dzieciom i młodzieży, które kiedyś będą ambasadorami polskości na Kresach - mówi Tomasz Konturek, prezes Zarządu Fundacji Ignatianum i koordynator akcji.

Darów zebrano o ponad 60 tys. więcej niż w ubiegłym roku. - Podwoiła się też liczba darczyńców. W segregowaniu darów wzięło udział 30 wolontariuszy, a 12 z nich przyjechało na Litwę i pomagało w przekazywaniu darów bezpośrednim adresatom - relacjonuje Konturek.

Dzieci, młodzież oraz nauczyciele w serdecznych słowach dziękowali rodakom za pamięć i wsparcie. - Ten wyjazd to duże obciążenie, jednak wszystko mija, kiedy widzi się radosne twarzy uczniów i ich pedagogów. Akcja „Kredkobranie” uczy przede wszystkim wrażliwości, a także jest przykładem bezinteresownej pomocy bliźniemu. Dlaczego bezinteresownej? Gdy naszą zapłatą za poświęcony czas i zaangażowanie w akcje jest uśmiech drugiego człowieka - przyznaje Aleksandra Borkiewicz.

Z kolei Marcin Ogrodnik dodaje, że bardzo emocjonalne jest każde spotkanie z rodakami mieszkającymi na obczyźnie. - Oni naprawdę cieszą się z rozmów i czasu spędzonego z Polakami mieszkającymi w kraju. Zarówno młodzi, jak i starsi mocno celebrują patriotyzm i polskość, co jest bezcennym doświadczeniem - ocenia.

Przed świętami Bożego Narodzenia przewidziano dostarczenie kolejnych darów, tym razem na Ukrainę. - Chcemy co roku pokazać polskim dzieciom i młodzieży, które mieszkają poza granicami Polski, że rodacy pamiętają o nich i w miarę możliwości chcą im pomóc. Mam nadzieję, że akcja będzie zataczać coraz szersze kręgi i z powodzeniem będzie kontynuowana w kolejnych latach - podsumowuje Konturek.

Patronaty honorowe nad akcją objęli: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ.

Oceń treść:
Źródło:
;