Imieniny: Waclawa, Tymona, Marka

Wydarzenia: Światowy Dzień Walki ze Wścieklizną

Przygotowania

Delegaci z całego świata odwiedzili Kraków przed ŚDM

 fot. www.krakow2016.com

W Krakowie zakończyło się II Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze przed przyszłorocznym świętem młodych. Zjechało na nie ponad 200 delegatów z całego globu.

Do Małopolski zjechali przedstawiciele tak egzotycznych krajów jak: Argentyna, Brazylia, Indie, Korea Południowa, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kostaryka, Madagaskar czy Wietnam. Oprócz konferencji episkopatów również członkowie ponad czterdziestu międzynarodowych wspólnot i ruchów na prawie papieskim. Wielu z nich, co zrozumiałe, było w Polsce po raz pierwszy.

-  Było to niezwykle owocne  spotkanie, które  napawa nas optymizmem, bo pokazuje, że praca, którą do tej pory wykonaliśmy była potrzebna.  Po reakcjach uczestników widzieliśmy, że są zadowoleni z obecnego stanu przygotowań - cieszy się Koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM - bp Damian Muskus.

Zainteresowanie świętem młodych było ogromne, na lawinę pytań organizatorzy byli jednak przygotowani. Wśród najważniejszych spraw poruszanych w trakcie spotkania znalazły się m.in. kwestie wiz dla pielgrzymów, czy bezpieczeństwa w trakcie samego święta młodych. Delegaci pytali też o program, katechezy, system rejestracji, zakwaterowanie i transport pielgrzymów. Nie znaczy to oczywiście, że byli zupełnie bezkrytyczni. - Sugestie oczywiście się pojawiały i to nie tylko podczas debat, które były ogólnodostępne, lecz  także w czasie rozmów kuluarowych, ale były to dość drobne sprawy, które sami będziemy  w stanie zrealizować  - zapewnia bp. Muskus.

- Kraków to dużo mniejsze miasto niż Rio de Janeiro, więc pewnie wszystko będzie wyglądało inaczej. Dlatego byliśmy ciekawi jak będą rozwiązane kwestie logistyczne, chcemy się uczyć od Polski - mówi diakon Cristiano Pinheiro Bede ze wspólnoty „Shalom” w Brazylii. 

Zdaniem diakona, ciekawą propozycją dla młodych Brazylijczyków będą na pewno wydarzenia sportowe i pielgrzymka miłosierdzia do dwóch krakowskich sanktuariów. Co do pozostałych punktów programu goście są otwarci na inne propozycje.

W trakcie kilkudniowego pobytu w Małopolsce delegaci odwiedzili również najważniejsze miejsca związane z ŚDM jak krakowskie Błonia,  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Centrum Jana Pawła II, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską.  Na „Campus Misericordiae” w podwielickich Brzegach wspólnie z kard. Stanisławem Dziwiszem i kard. Stanisławem Ryłko uczestniczyli też w poświęceniu obelisku - symbolu ŚDM. Goście pobytem w ojczyźnie św. Jana Pawła II byli dosłownie zachwyceni. - Myślę, że to będzie niezwykłe doświadczenie dla wszystkich, którzy przyjadą tu z całego świata.  Z dwóch powodów: pierwszy to św. Jan Paweł II,  będziemy na jego ziemi, drugi - Orędzie o Bożym Miłosierdziu z Łagiewnik. Jestem pewny, że to  również doskonała okazja do poznania Kościoła i doświadczenia osoby Chrystusa - mówi  jeden z członków delegacji indyjskiej.

- To  nie tylko kwestia pytań o sprawy organizacyjne ale również pielgrzymki, bo przecież zarówno Światowe Dni Młodzieży jak i przygotowania do nich są swoistą pielgrzymką. W Watykanie mówimy, że jaki poranek, taki cały dzień, a ten poranek w Polsce był naprawdę piękny  -  przekonuje Marcello Bedeschi z Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Do tej pory na  Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zarejestrowało się już blisko 500 tys. pielgrzymów ze 140 krajów świata. Pomoc zadeklarowało również ponad 5 tys. wolontariuszy. 

Źródło:
;