Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Dialog

Delegacja Patriarchatu Moskiewskiego w Rzymie

metropolita hilarion fot. kremlin.ru

Z trzydniową wizytą w Rzymie przebywa delegacja Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Na jej czele stoi metropolita wołokołamski Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu. Jutro delegacja zostanie przyjęta na audiencji prywatnej przez Papieża Franciszka. 

 

Delegacja Patriarchatu Moskiewskiego przybyła do stolicy Włoch na zaproszenie tutejszego episkopatu i m.in. bierze udział w konferencji na temat: „Pielgrzymka okazją do wymiany teologicznej, duchowej i kulturowej”. W swoim wystąpieniu metropolita Hilarion zwrócił uwagę na bardzo trudną sytuację chrześcijan w Syrii i Iraku, którzy doświadczają tam niespotykanego dotąd prześladowania. „My nazywamy je ludobójstwem – powiedział – gdyż jest to ewidentny znak wskazujący na wyniszczanie obecności chrześcijan w tamtym regionie”.

Natomiast sekretarz Konferencji Episkopatu Włoch odnosząc się do wizyty delegacji prawosławnej z Moskwy w Rzymie zaznaczył, że w relacjach obu wspólnot jest wiele ran, które goją się powoli. Potrzeba cierpliwości, a najlepszym lekarstwem na ich zagojenie są spotkania, dzięki którym można przezwyciężyć uprzedzenia i pokazać, że naszym pragnieniem jest jedność – powiedział abp Nunzio Galantino.

Oceń treść:
Źródło:
;