Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Wydarzenia: Dzień Drogowca i Transportowca

Małopolska

Delegacja z Watykanu wizytowała Błonia i Brzegi

 fot. Łukasz Kaczyński

Przedstawiciele Watykanu wizytowali miejsca, które podczas lipcowej wizyty w Polsce odwiedzi papież Franciszek. Dowódca Korpusu Żandarmerii Watykańskiej Domenico Giani oglądał we wtorek m.in. krakowskie Błonia i Campus Misericordiae powstający w Brzegach pod Wieliczką.

 

 

Delegacji z Watykanu towarzyszyli m.in. Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk i szef BOR Andrzej Pawlikowski. Z pokładu policyjnych śmigłowców Domenico Giani i szefowie polskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oglądali teren w Brzegach.

"Z pewnością spośród wielu propozycji, które rozważano wcześniej, wybrano miejsce najlepsze, ponieważ przewiduje się napływ od 1,5 do 2 mln osób. Ludzie chcą spotkać się z papieżem, jesteśmy więc pewni, że ze strony polskich władz, ze strony Kościoła i wolontariuszy zostanie zrobione wszystko (...), by ludzie mogli przybyć, cieszyć się tą chwilą modlitwy, tym wyjątkowym rokiem miłosierdzia" - mówił Domenico Giani.

Giani podkreślał wielki profesjonalizm polskich służb i zaangażowanie w przygotowania do wizyty papieża. "Bardzo cieszę się z klimatu współpracy, jaki panuje pomiędzy stroną polską, a watykańską. Pracujemy jak koledzy. Wszystko przebiega zgodnie z planem. Mam nadzieję, że wizyta Ojca Świętego będzie wielkim sukcesem i zostanie przez wszystkich dobrze odebrana" – powiedział dowódca Korpusu Żandarmerii Watykańskiej.

Metropolita krakowski kard. Dziwisz w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że organizatorom ŚDM bardzo zależy na bezpieczeństwie zarówno papieża, młodzieży jak i wszystkim osób, które do Brzegów przybędą. "To miejsce, które może pomieścić wszystkich, a przy tym nie zablokujemy miasta. A jeśliby pogoda nie pozwoliła, zawsze mamy do dyspozycji Błonia. Kraków jest w dobrej sytuacji, bo ma dwa miejsca i obydwa będą użyte: pierwsze spotkania z papieżem są na Błoniach, a ostatnie tutaj, kiedy zapraszamy całą społeczność Polski" – mówił kard. Dziwisz.

Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk pytany o to, co zmieniło się w Brzegach od czasu raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w którym krytykowana była lokalizacja Campusu Misericordiae powiedział, że "dużo się zmieniło i dużo się zmienia". "Przede wszystkim cały czas powtarzamy, że wyznaczenie miejsca jest kompetencją organizatorów tego wielkiego święta, a my przygotowujemy się do zabezpieczenie tego miejsca najlepiej, jak potrafimy" – podkreślił Szymczyk.

Dodał, że intensywne prace w Brzegach wciąż trwają. "W naszej ocenie te prace, które są realizowane, to jest ten poziom, który na ten moment nas satysfakcjonuje" - ocenił komendant. „Wierzę głęboko w to, że te trzy miesiące, które są przed nami, to czas ciężkiej pracy, ale z efektami, które zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom” – dodał Szymczyk.

Delegacja z Watykanu w poniedziałek odwiedziła Jasną Górę i Muzeum Auschwitz, a we wtorek rano w Krakowie m.in.: Błonia, Wawel, Tauron Arenę Kraków. Po południu planowana jest wizyta w sanktuariach Bożego Miłosierdzia oraz Jana Pawła II.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

;