Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Polska

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zachęca do wspierania Osób Skrzywdzonych

arcybiskup wojciech polak fot. Mazur/episkopat.pl

Wspólna modlitwa w pierwszy piątek Wielkiego Postu i solidarne działanie na co dzień – tak Kościół wspiera osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej. „Osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań” – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.

 

Modlitwa i solidarność – nowa nazwa obchodów

Kościół w Polsce już od 2017 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu, poprzez indywidualną i wspólnotową modlitwę, udział w Drodze Krzyżowej i uczestnictwo we Mszy św. łączy się duchowo z osobami zranionymi wykorzystaniem seksualnym. Od tego roku inicjatywa ta obchodzona będzie pod nową nazwą jako Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Decyzję o tej zmianie podjęli biskupi podczas 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Nowa nazwa podkreśla pragnienie solidarnego wsparcia osób skrzywdzonych, zarówno poprzez duchowe towarzyszenie, jak i konkretną pomoc.

Delegat KEP zachęca do modlitwy w intencji Zranionych

„Zachęcam i zapraszam wszystkich do włączenia się w przeżycie tego dnia, a także tworzenia wspólnoty ze Zranionymi i budowania kultury służącej ochronie najsłabszych i bezbronnych w naszych wspólnotach i w całym społeczeństwie” – zachęca abp Wojciech Polak w komunikacie przed Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Materiały duszpasterskie, w tym tekst rozważań Drogi Krzyżowej, dostępne są na stronie: wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/.

Tradycyjnie już w przeddzień Dnia modlitwy na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego osoby skrzywdzone zostaną objęte modlitwą, podobnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień modlitwy i solidarności 16 lutego będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Eucharystii w intencji osób skrzywdzonych o godz. 18.00, podczas której homilię wygłosi ks. Karol Świderski, kurator osób duchownych w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Solidarność w działaniu na rzecz Skrzywdzonych

„Dopiero gdy spotykamy osoby zranione, to zdajemy sobie sprawę z ogromu zła, które wymaga zadośćuczynienia. Solidarność ze Skrzywdzonymi jest drogą do pokuty” – zwraca uwagę ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Odpowiedzią Kościoła w Polsce jest codzienna praca diecezjalnych i zakonnych delegatów i delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzy i sióstr towarzyszących skrzywdzonym, świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych. Ich działania wspierają Centrum Ochrony Dziecka oraz Fundacja Świętego Józefa KEP. Razem tworzą całościowy system reagowania, pomocy osobom pokrzywdzonym i prewencji wykorzystania seksualnego w środowisku kościelnym.

„Ta solidarność w działaniu przekłada się na różnorodność wsparcia, na jaką mogą liczyć osoby skrzywdzone i ich bliscy: od pomocy psychologicznej i prawnej, po granty edukacyjne i wsparcie duchowe” – wylicza ks. Piotr Studnicki. „Jest to konkretna pomoc, jakiej Kościół udziela Skrzywdzonym” – dodaje.

Część z osób wspierających Skrzywdzonych możemy zobaczyć w spocie przygotowanym przez Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, stanowiącym kolejną odsłonę kampanii #RazemByPomagać.

Źródło:
;