Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Dialog

Dialog Watykan – Al Azhar będzie wznowiony jesienią

biskup Miguel Angel Ayuso Guixota fot. Christoph Wagener / wikipedia.org

Oficjalny dialog między Watykanem a kairskim uniwersytetem Al Azhar, będącym najwyższym autorytetem islamu sunnickiego, zostanie wznowiony już jesienią tego roku. Podjęty do po raz pierwszy przed 18 laty, w 1998 r., toczyć się on będzie zgodnie z zawartym wówczas porozumieniem – powiedział Radiu Watykańskiemu sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

 

Bp Miguel Angel Ayuso Guixota MCCI był 13 lipca w Kairze, gdzie został przyjęty przez przedstawicieli tej muzułmańskiej uczelni. Przekazał pozdrowienia Ojca Świętego, który przyjął w maju w Watykanie jej wielkiego imama. Ustalił też termin i tematykę następnego spotkania, którym wznowiony zostanie dialog między uniwersytetem Al Azhar a watykańską dykasterią, której jest sekretarzem.

„Widzieliśmy, że ważne jest iść dalej, kierując się tym, co ustaliliśmy już w porozumieniach z 1998 r. Zgodnie z nimi staraliśmy się na tym spotkaniu – i będzie to kontynuowane na następnym pod koniec września czy na początku października – zastanowić się nad możliwością pogłębienia takich tematów jak edukacja, rodzina, młodzież, wkład wierzących na rzecz pokoju, rola kobiety i inne. Chodzi o to, by z jednej strony potępić nadużywanie religii, a z drugiej zaproponować te pozytywne wartości, które istnieją w naszych religiach. Pomagają nam one w przezwyciężaniu obecnych trudności. Jest dużo dobrej woli i wielkie pragnienie, by należąc do różnych tradycji religijnych współpracować jako wierzący w walce z ubóstwem poprzez tę solidarność w służbie człowiekowi. A zatem broniąc i wdrażając prawa człowieka i godność każdej istoty ludzkiej” – powiedział bp Ayuso.

Źródło:
;