Imieniny: Bogumila, Malgorzaty, Diany

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Elektryka

Rodzina

Dlaczego dobrzy ojcowie trzymają się razem?

 fot. Materiały prasowe

Przedstawiają się imieniem, liczbą i wiekiem swoich dzieci. Przynajmniej raz w miesiącu unikają kobiet. Mówią: „Każde dziecko zasługuję na tatę, na którego może liczyć”. Konrad Kruczkowski, autor nagradzanego bloga haloziemia.pl, opublikował kolejny reportaż z cyklu „Halo.Tato”.

 

Z badania Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich wynika, że polski tata spędza z dzieckiem średnio 32 minuty dziennie. W ankiecie przeprowadzonej przez TNS w 2013 r. tylko 16% badanych wskazało tatę jako bliską osobę. 90% osób zadeklarowało, że nie rozmawia z ojcem na ważne tematy.

Reportaż pokazuje ojców, którzy – mimo trudnych doświadczeń osobistych – postanowili zmienić model nieobecnych ojców. W Krakowie założyli klub taty.

Tekst i krótki dokument filmowy opowiadają historię trzech współzałożycieli klubu. Bohaterowie reportażu mówią:

– Są badania, które mówią, że obraz ojca wpływa na obraz Boga. O Bogu myślałem, że jest dobry i miły, ale nie interesuję się mną szczególnie. Że Bóg to jak karta BP – zdobywasz punkty, które możesz wymienić na parasol.

– [Tata] Zostawił nas, jak miałem sześć lat. Spakował się i opuścił dom. Nie, chyba nie byłem zły. Rozmawialiśmy z mamą, starała się nie mówić o tacie źle. Utkwiło mi w głowie takie zdanie: „Pamiętaj, to Twój tata – zawsze powinieneś podać mu szklankę wody.

O swoim ojcostwie:

– Dostałem Polę do rąk i to było niewyobrażalne. Nie da się tego opisać. Uczucie eksplodującej dumy i radości. Że oto jest – tu i teraz. Jest na tym świecie z nami!

– Mamy w domu taki zwyczaj, że nie zasypiamy pokłóceni. W Piśmie Św. jest wers: „Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce” – traktujemy go dosłownie. Bywa, że przychodzę do swoich synów i mówię: „Przepraszam”.

Link do reportażu i filmu: http://haloziemia.pl/dobrzy-ojcowie-trzymaja-sie-razem/

Halo.Tato to projekt reporterski. Z jednej strony to historie konkretnych ludzi, z drugiej próba stworzenia katalogu mężczyzn, którzy z bycia tatą uczynili świadomy i ważny wybór. Na cykl składają się reportaże i krótkie formy video. Projekt zostanie zamknięty publikacją książki. Bank Zachodni WBK objął projekt swoim mecenatem.

Konrad Kruczkowski (ur. 1986) jest jednym z najbardziej znanych i wpływowych blogerów w Polsce. Jego blog haloziemia.pl został nagrodzony tytułami Bloga Roku 2013, Bloga Roku w kategorii „Polityka, publicystyka i społeczeństwo”, Bloga Blogerów oraz nagrodą Blog Forum Gdańsk Award 2015 dla Blogera Społecznie Odpowiedzialnego. W maju 2016 r. na rynek trafiła jego pierwsza książka „Halo Człowiek” – cykl wywiadów o wartościach m.in. z Anną Dymną, Marcinem Mellerem i Henryką Bochniarz.

;